„Kockázatos, hogy a COVID karriertémává vált”

7 perc

2020.04.28. 17:00

A legutóbbi sajtóhírek szerint a COVID-19 vérrögösödést idézhet elő még azokban a betegekben is, akiknél a betegség enyhe lefolyású. Az Egyesült Államokban így több kórházban kezdték véralvadásgátló gyógyszerekkel is kezelni a betegeket. A kérdésről, a járványról és kezeléséről dr. Vajda Zoltán laboratóriumi szakorvossal beszéltünk.

hvg360: Ön az egyik meghatározó szaktekintélye az országban a véralvadási zavarok diagnosztizálásának.

Vajda Zoltán: Túlzásokba nem esnék. Nyugdíjas laboratóriumi szakorvos vagyok. Pályám első 13 évében mikrobiológia diagnosztikával foglalkoztam, majd 28 évig a véralvadási zavarok laboratóriumi diagnosztikájával, és az ehhez kapcsolódó ipari kutatásfejlesztéssel.

hvg360: Veszélyeztetett korban van, szakorvosként mégis bejár dolgozni. Miért?

V. Z.: Ez egy etikai és világnézeti kérdés. Etikai, mert orvosnak lenni azt is jelenti, hogy az ember vállalja a kockázatot, a veszélyt az emberek és a hivatás érdekében. Mellesleg laboratóriumi körülmények között dolgoztam Dengue-láz vírusával külföldön, ami sokkal veszélyesebb, mint a COVID. Világnézeti, mert a halál kockázatával szembe kell nézni és ebben bármelyik világvallás tanítása segíthet, de aki konzekvens ateista, az olvasson Marcus Aureliust és felül fog tudni emelkedni a rémületen. Tetszik, amit Ferenc pápa mondott, hogy az üdvözülés kulcsa a szolgálat, nem a hírnév, nem a vagyon. A szolgálat pedig lemondással, sőt veszélyekkel jár.

Orvosnak lenni azt is jelenti, hogy az ember vállalja a kockázatot /// Etikai és világnézeti kérdés
AFP/THE YOMIURI SHIMBUN/TAKETO OISHI

hvg360: Mit gondol arról a bejelentésről, hogy a vírus vérrögösödést okoz?

V. Z.: Azt, hogy orvosi-biológiai szakfolyóiratok is elmentek az utóbbi évtizedekben a bulvár irányába. Mit jelent ez? Viszonylag kevés esetszámmal, megfelelő kontrollok nélkül, inadekvát laboratóriumi mérésekre alapozva tömegével jelentek meg és jelennek meg kétes értékű és -hitelességű közlemények még olyan nagy múltú, magas szakmai elismertségű folyóiratokban is, mint a Thrombosis Research. Semmiképp nem gondolom magam a kérdés avatott szakértőjének, de életemben igen sok közleményt olvastam (írni keveset írtam) és megtanultam a „sorok közt olvasni“.

hvg360: Tehát tudományosan nem megalapozott?