Molnár Péter: Szabad egyetem nélkül nincs szabad ország

3 perc

2020.09.08. 14:15

Az egykori Fidesz-alapító a hasonlóságokról az egyetemfoglalókkal és az összmagyar katarzisról.

Az SZFE hallgatói nem hallgatnak. Amikor a Fideszt alapítottuk, mi sem hallgattunk. Nagyjából annyi idősek voltunk, mint a Színház-, és Filmművészeti Egyetemet elfoglaló diákok. Arra már nem emlékszem, hogy időnként minket, fiatal fideszeseket is „gyerekekként” emlegettek-e, mint nem egyszer az SZFE-seket. Azt viszont pontosan tudom, hogy a szabadságot, az emberhez méltó szabad életet akartuk visszafoglalni. Az SZFE-sek az egyetemüket akarják megvédeni. E két kívánság, harminckét évnyi távolságból egybecseng. Ez azért is lehetséges, mert a Fidesz alapításának helyszíne, az ELTE jogi karának (később Bibó Istvánról elnevezett) szakkollégiuma is önkormányzó demokrácia volt, és a mai SZFE-s egyetemfoglaló közösség is az.

Csizmadia Ervin: Ellenállás és ellenállás

A szerző szerint nem igaz az a közkeletű álláspont, ami az SZFE tiltakozását egy nemzetközi trendbe illeszti. Ennek az ellenállásnak magyar gyökerei vannak. Vélemény.

A nyilvánvaló különbségek mellett további hasonlóságot mutatnak a méltatlan támadások. A Fidesz 1988. március 30-ai megalakulása után MTI-közlemény adta hírül: „egyetemi hallgatók és fiatal értelmiségiek egy csoportja törvényellenes szervezet létrehozását kezdeményezte.”

Az MTI az SZFE egyetemfoglalói elleni támadásokból is kiveszi a részét. Pedig a Színművészeti Vas utcai épületében fiatal demokraták, honleányok és honfiak, a Fidesz alapításához hasonló magától értetődő természetességgel mutatják meg, hogy létezik komolyan vett szabadság. Az egyetemfoglalókra pontosan illenek az egykori Fidesz jelmondatai: „Úgy kell cselekednünk, mintha jogállamban élnénk”. „Őszintén, komolyan”.

A pillanat, amikor Orbán bajban van

Az SZFE ügyében zsákutcába navigálta magát a kormány. Vélemény.

Az SZFE közössége tényleg nem akar többet, mint megvédeni az egyetem autonómiáját. A kiállásuk viszont országos és összmagyar katarzis, mint a szeptember 6-ai élőlánc-ünnep minden pillanata. Szólásszabadság-kutatóként sok országban számtalan tüntetést láttam, de ilyen szólásszabadság ünnepet, három és fél órán át fenntartott katarzissal egyet sem. És ez nem véletlen.

Az SZFE lényegéhez tartozik annak a keresése, hogy miként lehet történeteket úgy megjeleníteni, hogy az a közönséget, az egész politikai közösséget az élete megváltoztatására késztethesse.

És a Színművészeti esetében az egész egyetem lép fel a szabadságáért. Az utóbbi évek tüntetéseinek egyik legérvényesebb jelmondata: „Szabad ország, szabad egyetem!” Szabad egyetem nélkül nincs szabad ország. Mint ahogy közös iskola nélkül sincs szabad ország, mert nem lehet szabad az az ország, ahol roma gyerekeket különítenek el. „Közös ország, közös iskola!”.

Az én hetem: Parti Nagy Lajos lelkesen tért haza az SZFE élőláncából

Sorozatunkhoz öt írót kértünk fel: írjanak arról, miként élték meg az elmúlt hetet. Egy megkötésünk volt csupán: adunk öt kulcsszót, ezeknek valahol fel kell bukkanniuk ebben a szubjektív visszatekintésben. Ezen a héten Parti Nagy Lajosnak a következő szavakból kellett ihletet merítenie: blokád, berobban, pénzelvonás, megérkezés, válás.

Az egyetemfoglalás az 1848-as, 172 évvel ezelőtti nyomdalefoglalással is egybecseng. A nemzetté válás alapvető részét képező magyar színház idős platánfa korú műhelyének elszánt védelme gyönyörű példája a magyar szólásszabadság alapmondatához, az 1848-as 12 pont elsőjéhez való hűségnek. Az egyetemi és a művészeti szabadság ugyanúgy része a szólás szabadságának, mint a sajtó szabadsága.

Az SZFE egyetemfoglalói nemcsak szabadelvűek, hanem a legszebb hagyományok őrzésének értelmében mélyen konzervatívok is. És szívmelengetően világítják meg azt, hogy bár emberként mindannyian potenciális szörnyetegek vagyunk, képesek vagyunk arra is, hogy egyenlően szabad emberek önkormányzó közössége legyünk. Ahogy a Vas utcai épület előtti feliratok egyike, MKE (Magyar Képzőművészeti Egyetem) aláírással mondja: „Ti vagytok a remény szó jelentésének a része. Hajrá!”.

A szerző Fidesz-alapító, volt országgyűlési képviselő, szólásszabadság-kutató, magyar és Európa-bajnok slammer, a Földalatti Slam Akadémia alapítója és főszerkesztője