Fizikaórát tart Orbánnak az Economist a jogállami vitában

3 perc

2020.11.27. 06:30

A Economist úgy látja, hogy az EU jóvoltából Magyarország és a Lengyelország a fizika alapjaival ismerkedik. Merthogy Newton első, tehetetlenségi törvénye úgy szól: a tárgyak mindaddig egyenletes mozgást végeznek, amíg valami ki nem billenti őket pályájukról. Ez a külső erő az európai politikában jelenleg a járvány és a nyomában fellépő hatalmas gazdasági visszaesés. Ezért született meg a nyáron a segélycsomag ötlete, amelyhez azonban hozzácsapták a jogállami kikötést.

Budapest és Varsó kénytelen azt is megtanulni a fizika tudományából, hogy ha valami mozgásba lendült, utána nehéz megállítani – írja a lap. A két kormány későn állt össze, hogy meghiúsítsa a tervet. Okuk pedig van a félelemre, hiszen mindként hatalom évek óta lábbal tipor a demokratikus normákon. Csak éppen nemigen tudnak mit tenni, hogy megakadályozzák az új szabályozást, hiszen annak jóváhagyásához elegendő a kétharmad. Így ehelyett más döntéseket vétóznak meg.

A költségvetés megtorpedózása első ránézésre erős kártyának tűnik, de ez kamikáze akció. Hiszen a lépéssel veszélybe sodorják a saját gazdaságukat, miközben nem tudják feltartóztatni a mechanizmus életbe lépését. Egyesek szerint azonban Orbán és Kaczynski figyelmeztető lövést ad le ily módon, mármint hogy onnantól kezdve meggátol minden határozatot, amit csak tud. Vagyis randa bürokratikus háborúskodás kezdődik.

Ha Orbán vétózik, uniós ingyen pénztől esünk el

Magyarország nagyon rosszul járna azzal, ha nem részesülne az Orbán Viktor vétójával blokkolt európai uniós helyreállítási alapból, az ugyanis nem hitelfelvételt jelentene, hanem támogatást - mondja Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki 2016-ig a Századvég Gazdaságkutató vezető munkatársa volt. A szakember szerint a kormány hamarosan rákényszerülhet az áfa csökkentésére is.