Miért is baj, ha ecstasyt találnak valakinél, mint Szájer Józsefnél?

3 perc

2020.12.03. 16:10

A partidrog illegális, de vannak veszélyesebbek is.

Ha Szájer Józseffel netán megesett volna, hogy vannak napok, amikor a hét közepe táján nagyon maga alatt van – nos, akkor esetleg lehetne gyanakodni, hogy az ecstasy tabletták fogyasztója. Feltéve, ha – hogy is mondjuk – rendeltetésszerűen használta volna. Ennek a drognak fő jellemzője, hogy hétvégi táncos bulikon dobják fel magukat az emberek, és akkor a szer annyira leszívja a szerotonin-készletüket, hogy a hét közepén enyhe depresszió vesz erőt rajtuk, ez a midweek blues.

Már a botrányos házibuli előtt romokban volt a Fidesz-alapító Szájer József brüsszeli karrierje

Szájer József lökhárító volt a Fidesz és az Európai Néppárt közt - ezért a hétvégén ismertté vált lemondásának okát először a politikában keresték a brüsszeli döntéshozók. Logikusnak tűnt, hogy Orbán Viktor harcai felemésztették a kormánypárt első számú európai politikusát. Szájer is engedte, hogy ez legyen a látszat.

Az ecstasy amúgy nem tartozik a legveszélyesebb drogok közé. Persze nem véletlen, hogy a legtöbb országban (Belgiumban is, Magyarországon is) betiltották. Ez akkor is helyénvaló, ha a drogok ártalmainak európai listáján húszféle szer között a 15-ik helyre került. A lista David Nutt angol drogszakértő (neuropszichofarmakológus) nevéhez kötődik, az ő és kollégái 2010-es brit listáját dolgozta át 2015-ben 40 európai szakértő (nagy különbségek nem adódtak).

Fontos tudni, hogy

a legnagyobb ártalmakat okozó drog legális (pláne Magyarországon), ez pedig az alkohol.

Igaz, előkelő helyét annak is köszönheti, hogy az önveszélyessége mellett nagyon nagy a társadalmi kára is – de még ezt leszámítva is a középmezőnyben végezne, jócskán lekörözve az ecstasyt. A veszélyességi listán az italozást a heroin, a crack, a kokain, a metamfetamin és a dohányzás követi.

A drgok ártalmasságának európai becslése /// Alkoholtól gombáig
Journal of Psychopharmacology