Sikkasztás, intrika, konteó a Vatikánban – mintha egy új Dan Brown-regényt olvasnánk
A lemondásra kényszerített eddigi legmagasabb rangú vatikáni tisztviselő, Becciu bíboros menesztése és a szexuális vádak alól felmentett Pell kardinális római visszatérése összefügghet. A háttérben a korrupció állhat.
Victoria ausztráliai szövetségi állam rendőrsége a múlt héten közölte, hogy nem indít nyomozást a Vatikánból érkezett pénzösszegek ügyében „gyanús tevékenységre” utaló bizonyíték nélkül. A látszólag semmitmondó hír mögött azonban valóságos dráma látszik kibontakozni, amely a Vatikánon belüli intrikák, összeesküvés-elméletek és sikkasztások sűrűjébe vezet.
Két tekintélyes olasz lap – a Corriere della Sera és a La Repubblica – vatikáni dokumentumok alapján azt írta ugyanis, hogy a Ferenc pápa által nemrég lemondásra kényszerített, magas beosztású bíboros, Giovanni Angelo Becciu egymillió eurót irányított Ausztráliába tanúk megvesztegetése céljából.
Mégpedig George Pell bíboros nagy port kavart, szexuális zaklatással kapcsolatos ügyének a befolyásolására. Pellt azzal vádolták, hogy évtizedekkel korábban két ministránsfiút molesztált, ezért 2018-ban el is ítélte egy ausztrál bíróság. A fellebbviteli bíróság is jóváhagyta a verdiktet, és Pell 13 hónapot töltött börtönben, mielőtt idén áprilisban az ausztráliai legfelső bíróság egyhangú döntéssel felmentette őt. Az indoklás szerint bármennyire őszintének és hihetőnek tűnt is a korábbi esküdtszéki tárgyalásokon a panaszos vallomása (a másik állítólagos sértett korábban meghalt), azt más, döntő bizonyíték nem támasztja alá. Becciu tagadta az olasz sajtó információit, miszerint a vallomásokért pénzt adott volna, ahogy a felperes is elutasította az állítást.