A nemzetközi másodvonalba rangsorolják a magyar egyetemeket

A kelet-közép-európai egyetemek legjobbjai mögé szorultak a magyar felsőoktatási intézmények a nemzetközi rangsorokban.

  • Fábri György Fábri György
A nemzetközi másodvonalba rangsorolják a magyar egyetemeket

Az ELTE PPK FTI Társadalmi Kommunikációs Kutatócsoportjának műhelye immár egy évtizede monitorozza a kelet-közép-európai és balkáni posztszocialista országok pozícióit a mértékadó nemzetközi felsőoktatási rangsorokban, és viszonyításként a finn és osztrák intézményeket külön is figyelembe vesszük. Az elmúlt évben nem változtak a tendenciák: a régióból a nemzetközi felsőoktatási versenyben a második vonalban található egy cseh és két lengyel egyetem, a következő csoportban pedig a magyar élintézmények. A szakterületi listákon azonban egyes magyar egyetemek egyes képzéseit az élvonalba rangsorolják.

Kiváló oktatók, kiváló hallgatók - a 10 legjobb egyetem a HVG rangsorában

Egyebek mellett az oktatók tudományos fokozatai, a hallgatók pontátlaga és a nyelvvizsgások aránya határozza meg, melyik egyetem hova került a toplistán a HVG Rangsor - Diploma 2021 című, most megjelenő kiadványban.

A 2021-es megjelölésű QS nemzetközi felsőoktatási listán idén is ezer intézményt értékeltek a rangsorkészítők. Ezen a legjobb helyezést elért hazai egyetem a szegedi (501–510.), a debreceni (521–530.), és az ELTE (601–650.). Az utóbbi években tapasztalt helyezésromlások után idén kizárólag pozitív elmozdulás vagy stagnálás jellemzi a magyar intézményeket.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.