Neurológusból lett hivatásos környezetvédő, a műanyagtól mentené meg a világot

3 perc

2020.12.13. 06:30

Egy súlyos baleset után jött a megvilágosodás: eredeti szakmája nem neki való. Helyette egy egyszerű, mégis ötletes újítással üzent hadat a szívószálhulladéknak, s csinált ebből dollármilliós üzletet.

Szalmaszálon múlt az élete – mondhatnánk a 34 éves Emma Rose Cohenről, aki hivatásszerűen próbálja megszabadítani a világot az egyszer használatos műanyag szívószálaktól. A környezettudatos gondolkodás már egyetemistakorától erős volt benne, amikor a kaliforniai Santa Barbarában néhány társával Mentsd meg a sellőket! néven mozgalmat indított, hogy tegyenek valamit a tengerpartot elöntő szemét ellen. Akkortájt olyan akciókkal hívták fel magukra a figyelmet, mint hogy sellőjelmezben felkeresték a városházát, és az önkormányzat tagjait műanyaggal töltött szendvicsekkel kínálták. Nem csoda, hogy Cohent nem elégítette ki az idegtudományok területén szerzett diplomája, ám a teljes váltásra csak egy súlyos balesetét követően szánta rá magát, amikor kórházi kezelése közben ráébredt, hogy ő nem akar ebben a közegben dolgozni.

Thaiföldön utazgatva kapta meg a végső lökést: a tengerparton sétálva le sem tudta venni a szemét a homokban mindenhol feltűnő, eldobott szívószálakról, ráadásul megtudta, hogy csak az Egyesült Államokban naponta annyi ilyen kis műanyag csövecskét használnak el és dobnak ki, amennyi két és félszer körbeérné a Földet. Ezért újrakezdte a tanulást, ezúttal a Harvardon, környezetvédelmi menedzser szakirányon, majd egy állami laborban dolgozott hulladékminimalizáláson. Négy év után pedig egy korábbi sellőtársával vállalkozásba fogtak, hogy vidám, „szexi” alternatívát kínáljanak az egyszer használatos műanyagok helyett. A végül gyártani kezdett termék ötlete azonban csak akkor ugrott be, amikor az Amazonon keresgélni kezdtek többször is használható úti szívószálat, de semmit sem találtak – csak piaci rést.