A nagy halak még nagyobbak lettek, a kicsik aprók maradtak a válságban
A gazdagok még a koronavírus-járvány okozta krízisben is tovább gazdagodtak, míg a kockázatfélő kis ügyfelek a felpattanásból is kimaradnak. Az idén a távol-keleti részvények és az árutőzsdék lehetnek a slágerek – vélekedik Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezetője.
HVG: A koronavírus kezdetben pánikeladásokat váltott ki a tőzsdéken, felduzzadtak a bankszámlák és a párnacihák. Mennyiben különbözött a vagyonos és a kiszolgáltatottabb kisbefektetők reakciója?
Bánfi Attila: Egy klasszikus privátbanki ügyfelet az elmúlt év kisebb mértékben sújtott a vagyona szempontjából. Ők kevésbé hoztak pánikszerű döntéseket, mert rájuk sokkal inkább a hosszú távú befektetési attitűd jellemző. Vagyonuk nagysága elősegíti a portfólióik hatékony megosztását, amivel csökkenthető a kockázat. Egy általános piaci visszaeséskor alternatív befektetési eszközökkel (ilyenek az abszolút hozamú alapok, az ingatlanalapok, a nemesfémek) vagy akár a részvénypiaci termékekkel csillapíthatók a negatív hatások. A járvány kitörésekor átmenetileg leértékelődtek a kockázatosabb eszközök, de ez éppen hogy vételi lehetőségeket kínált a privátbanki ügyfeleinknek, és sokan így érhettek el többlethozamot. A magyar privátbanki vagyon összességében tíz százalékkal gyarapodott tavaly, ami ennek az OTP által is követett szolgáltatási modellnek az eredménye.
Aranylázat hozott a befektetői pánik, és ezzel sokan jól járhatnak
Az idei új csúcsok után még tovább menetelhet az arany jegyzése a globális bizonytalanság miatt. Közben valószínűleg a nemesfém kitermelése is elérte a csúcspontját.
HVG: Egy átlagügyfélnek viszont sem tapasztalata, sem profi tanácsadója, sem mozgástere nincs az efféle taktikához.
B. A.: Az OTP „mass” – azaz az általános – és a legalább 7,5 millió forintot megtakarító prémium ügyfélkörére kevésbé hatott a válság, hiszen náluk a részvénykitettség jóval alacsonyabb volt, mint a privátbankiaknál. Ők ugyanis eleve sokkal kockázatkerülőbbek. Emiatt viszont
a felpattanásból, a hozamgyarapodásból is kimaradtak.
Ennek ellenére a megtakarításaikban lezajlott egy kisebb átrendeződés, hiszen ők is szeretnének magasabb hozamot elérni. Továbbra is leginkább állampapírt tartanak, ennek a súlya azonban kismértékben csökkent, míg a befektetési alapoké növekedett. A folyószámlák és bankbetétek felduzzadása mindegyik ügyfélszegmensben, még a leggazdagabbaknál is megfigyelhető volt a válság hatására, mert szinte mindenki készült arra, hogy hozzá kell nyúlnia a félretett pénzéhez.