Koronavírus-oltás a gyerekeknek és tiniknek? Van még egy kis bizonytalanság
Oltás nélkül is kevesen kerülnek bajba, oltással is kevés a mellékhatás – mi nyom többet a latban? És ott van még a matek: a gyerekek nélkül nemigen érhető el a nyájimmunitás.
Kicsit olyan ez, mint a maszkokkal volt tavaly tavasszal: a gyerekek koronavírus-oltását az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem javasolja – de nem is ellenzi. A maszkokról azóta tudjuk, hogy az akkori hivatalos tanács túlhaladott. Azért hozzuk mégis szóba, mert a mostani indoklás egy része hasonló: amíg nem jut mindenkinek, addig adjuk a leginkább rászorulóknak.
Bár a szülők többségének döntését feltehetőleg nem elsősorban a nemzetközi szolidaritás motiválja, van némi igazság a WHO érvelésében. Eddigi tudásunk alapján a 18 év alattiakat többnyire nem nagyon fenyegeti a vírus, viszont súlyosbítja a világválságot, ha sok afrikai vagy ázsiai országban a veszélyeztetett emberek, vagy akár az egészségügyben dolgozók nem jutnak védettséghez.
És amíg ez így van, addig a vírusnak rengeteg ideje és lehetősége van mutálódni. Az újabb variánsok közül pedig mindig akad néhány, amely veszélyesebb a korábbiaknál. Tedrosz Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója egyenesen erkölcsi katasztrófának minősítette, ha a gazdag országok alacsonyabb kockázatú lakói kapják azokat az adagokat, amelyeket inkább a harmadik világnak kellene adományozni.
Ha valaki mégis úgy gondolná, hogy nem az ő gyereke beoltásán múlik a nemzetközi járványellenes kampány, az tudós társaságban van. Legalábbis Stephen Griffintől, a Leedsi Egyetem virológusától azt idézte júniusban a Sky News, hogy amit a britek felhasználnának a lakosság hatékony átoltásához, az a világméretű programhoz képest csak csepp az óceánban.
A szülők vagy a gyermekorvosok tehát valószínűleg minden egyes tizenéves oltásáról a kockázatok és mellékhatások alapján fognak dönteni. Mint oly sok minden a Covid-járvány ügyében, egyelőre ez sem egyértelmű. Olyannyira, hogy Európában és Észak-Amerikában, ahol gyakorlatilag nem hiánycikk a vakcina, többféle irányvonalat is követnek az országok, miután az érvek és ellenérvek nagyjából egyensúlyban vannak. A szülőknek is több szempontot érdemes mérlegelniük.