Tengerészkék, püspöklila, csukaszürke: mi ez a magentához és a Barbie-rózsaszínhez képest?
A nemzeti lobogók, a katonai zubbonyok és a papi reverendák színe nem annyira biztos, mint egy cipőtalp, egy csokinyuszi vagy egy jegyzetlap árnyalata – derül ki a francia zászlósötétítés kapcsán.
Színt vallott Emmanuel Macron francia államfő, így akarja mutatni, hogy távolodik az EU-tól. Legalábbis ez volt a kommentárok egyik iránya, miután a napokban újságíróknak feltűnt, hogy az elnöki Élysée-palota tavaly óta sötétebb színű nemzeti lobogót használ.
Az értelmezéshez tudni kell, hogy a forradalmi kokárda színei alapján 1794-ben alkotta meg függőleges sávokból álló kék-fehér-piros trikolórt Jacques-Louis David klasszicista festő. A kisebb megszakításokkal azóta is használt lobogón 1976-ban eszközöltek apróbb változtatást Valéry Giscard d’Estaing köztársasági elnök kérésére.
Úgy tudni, ő azt szerette volna, hogy a zászló ne üssön el annyira az európai csillagos szimbólum kékjétől, ezért világosított rajta. Más visszaemlékezések szerint csak túlságosan harciasnak találta az akkori kéket és pirosat. Macron stábja most azt hangsúlyozza, hogy a visszasötétítéssel (a kék mellett a piros is változott) csak „elegánsabbá” akarták tenni a lobogót, illetve vissza kívántak térni a forradalmi hagyományokhoz.
A most újra használt árnyalat hajszállal sötétebb a tengerészkéknél is. Ez onnan kapta a nevét, hogy a 18. század derekán ilyen színű uniformist kezdtek viselni a brit királyi haditengerészet tisztjei, majd a világ más hajósai is. Ennél jóval világosabb volt a Giscard-féle kék, az egyik legelterjedtebb azonosító rendszer, a Pantone amerikai festékgyár skálája szerint a Reflex Blue (ez egyike azon kevés árnyalatnak, amelynek saját neve, nem pedig száma van).
Ugyanezt adják meg az EU-zászló kékjének is, ám hozzáértők nem mulasztják el megemlíteni, hogy ez így nem pontos. A Pantone színtérben – az adott árnyalat fényességétől függően – C, U, M vagy CP betűkkel jelölik a változatokat, és mivel a Reflex Blue esetében ezt nem adják meg, így legalább három, szemre is különböző kékből lehet(ne) megvarrni a zászlót.