"Nyilvánvalóan nem ellenzékieket fog kinevezni a kormány" – interjú Stumpf Istvánnal a modellváltásról

12 perc

2021.11.22. 09:00

A modellváltásért felelős kormánybiztos szerint nem igaz, hogy a kormány erőszakolta volna ki a modellváltást, és az utóbbi időben jelentősen csökkentek a félelmek az átalakítással kapcsolatban.

HVG: 2021. február 1-jével nevezte ki önt a miniszterelnök az egyetemek modellváltásáért felelős kormánybiztosnak. Addigra azonban már – hol kisebb, hol nagyobb ellenkezések, botrányok közepette – szinte minden intézmény esetében eldöntött tény volt a modellváltás. Nem volt kései ez a kinevezés?

S. I. : Nem gondolnám. Akkor kezdődött el a modellváltási folyamat második szakasza. Az első tíz modellváltó egyetem átalakítása a múlt év közepén valóban megtörtént. A vita arról folyt, folytatódik-e a modellváltás vagy nem. De még mielőtt elkezdtem volna, a folyamat felgyorsult. Ősszel bejelentette rá az igényét a Semmelweis és a Debreceni Egyetem, ami a másik két vidéki egyetemet, a pécsit és a szegedit is lépéshelyzetbe hozta.

Azok a kritikák, hogy a kormány erőszakolta volna ki a modellváltást, nem igazak. Én még mielőtt elfogadtam a kinevezésemet, határozottan kértem a miniszterelnöktől és Palkovics László minisztertől is, hogy legyen világos: az egyetemek saját belső fórumainak döntése kell hogy legyen a modellváltás.

HVG: A Színház- és Filmművészeti Egyetem esetében erről szó sem volt. Ott biztos, hogy nem az egyetem belső fórumai döntöttek.

S. I. : Az kétségtelen, hogy az SZFE-botrány, azok a viták, amik az SZFE körül kialakultak, elég jelentősen beárnyékolták az egész modellváltást, nem tették azt népszerűvé. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem épp rektorváltás előtt állt, és egy népszerűtlen dologgal nyilván nem kezdtek el kampányolni. Ez szerintem mindenképp közrejátszott abban, hogy ez a két nagy egyetem kimaradt a modellváltásból.

HVG Diploma 2022

A HVG Diploma 2022 kiadvány hétfőtől kapható az újságárusoknál, vagy előrendelhető a kiadóban erre linkre kattintva.

A második hullám mindenesetre a korábbi, szakegyetemi modellváltáshoz képest sokkal komplexebb folyamat volt, mert már nagy tudományegyetemek is csatlakoztak. A három nagy vidéki tudományegyetem a saját régiója legnagyobb foglalkoztatója. Ráadásul klinikák is tartoznak hozzájuk, és azok egységes kórházi irányítási rendszerbe tagozódására is ügyelni kellett, úgy, hogy a klinikák az egyetemeknél maradjanak. A pedagógusképző intézményekkel kapcsolatban pedig szintén felmerültek aggodalmak, mert azokat nemigen lehet piacosítani.