Tudományos magyarázat van arra, miért tehetnek csodákat kiscsapatok a Premier League-ben
A Premier League-ben a topcsapatok mellett nemigen rúghatnak labdába mások, de vannak kisebb klubok, amelyektől az óriásoknak is érdemes lenne tanulniuk. Szerzőnk, Borbély Imre tanulmányában arra jutott, hogy a pénz nem minden, lehetőségeikhez képest a leggazdagabb csapatok sportszakmai munkája sok kívánnivalót hagy maga után.
Hogy mi a közös a Burnley, a Bournemouth és a Leicester csapataiban? Elsőre talán nehéz elképzelni azt a nézőpontot, amely alapján ez a hármas emelkedik ki az angol futball teljes mezőnyéből. A számok mögé nézve viszont nagyon úgy fest, hogy él még a remény a szerényebb anyagi háttérrel rendelkező klubok számára. Kutatásomban arra kerestem a választ, hogy a financiális lehetőségek tükrében miként értékelhető alapozó mutatók segítségével a professzionális futballklubok sportszakmai eredménye. Először az 5 európai top liga gazdasági erősorrendjét jártam körbe, majd a 2014 és 2019 közötti öt szezonból a legalább négy idényt a Premier League-ben töltő 18 klub transzferpiaci tevékenységét elemeztem, hogy fény derüljön arra, mely klubok működtek produktívan és melyeknek kellett egységnyi sportsiker elérése érdekében mélyebben a zsebükbe nyúlniuk.
Korszakváltás a futballban – avagy az adatalapú döntéshozatal térnyerése
A számítástechnika rohamos fejlődésének és a Big Data térnyerésének köszönhetően nem túlzás azt állítani, hogy a labdarúgás elmúlt évtizedében egyfajta tudományos forradalom vette kezdetét, amely jelentős változást hozott a sportágba és gyökeresen felforgatta a korábban megkérdőjelezhetetlennek hitt paradigmákat.
Míg pár évvel ezelőttig kizárólagosan az olyan klasszikus paramétereket alkalmazták a teljesítmények elemzésekor, mint a labdabirtoklás, a passzok-, a szögletek-, vagy éppen a kapuralövések száma, addig manapság egyre több és több olyan haladó statisztikai mutató lát napvilágot, melyek lehetővé teszik a játék minél mélyebb és komplexebb megértését.
Ezekből aztán elkezdtek kialakulni a különféle modellek, amiket napról napra aktualizálnak pontosan azért, hogy a valóság megragadása és leírása a lehető legtöbb hasznos információt szolgáltassa a különböző érintettek számára. Megannyi klub (Midtjylland, Brentford, Leicester City, Liverpool, Manchester City) mondhatja el magáról, hogy a napi szintű döntéshozatalban is alkalmazza ezeket a – sok esetben kifejezetten komplex matematikai alapokon nyugvó – modelleket, illetve mutatókat.