Necces volt: 50 éve ültette egy asztalhoz Kínát és az USA-t a pingpongdiplomácia

8 perc

2021.05.09. 14:00

Titkos csatornákon zajlott puhatolózás, ám az áttörést a népi Kína és az USA kapcsolatában fél évszázada amerikai asztaliteniszezők váratlan meghívása hozta. A történtek a véletlen és az alapos előkészítés különös összjátékaként alakultak.

Glenn Cowan a nagojai asztalitenisz-világbajnokság utolsó napján, 1971. április 5-én befejezte a gyakorlást, és kiszaladt a sportcsarnok elé, hogy felszálljon a buszra, ami a szállására viszi. Az ajtó bezárult mögötte, és a 19 éves kaliforniai sportoló azt látta, hogy a kínai csapatbuszon van. A tolmácson keresztül próbált kapcsolatot létesíteni, de a kínaiak kerülték a párbeszédet. Mígnem a busz végéből előrejött a háromszoros világbajnok Csuang Cö-tung, a csapat legtekintélyesebb tagja, aki kezet rázott Cowannel, és átadott neki egy selyemkendőt, rajta az Anhuj tartományban lévő Huangsan hegylánc képével. (Cowan akkor nem tudta hirtelen mivel viszonozni a gesztust, de másnap vett Csuangnak egy pólót, rajta az egyezményes békeszimbólummal, és a Beatles-idézettel: Let It Be.)

A hangulat feloldódott, s amikor leszálltak a buszról, az ott várakozó fotósok már két mosolygó sportember baráti pillanatát örökítették meg. A hírügynökségek világgá röpítették a felvételt és a sztorit, ami nagyot szólt, hiszen

az USA és Kína között nem volt diplomáciai – és semmilyen más – kapcsolat

azóta, hogy az ázsiai országban 1949-ben Mao Ce-tung győzött, és kikiáltotta a népköztársaságot. Kína a legfőbb ellenségének az Egyesült Államokat nevezte meg, amelynek katonáival meg is ütközött a koreai háborúban.