Átszervezés, kiszervezés: a turizmusban is megkerülhetetlenné válhat a NER
Mire felébred Csipkerózsika-álmából a turizmus, már a kormányhoz közel álló szereplők mondhatnak ítéletet ágazati versenytársaikról. A HVG megszerezte a Magyar Turisztikai Ügynökség megújuló stratégiáját, amely új védjegyrendszer bevezetésével számol, és nem utolsósorban egy ordas hibát is megpróbál korrigálni.
„A rendezvényszervezést egy ideje már kerülgeti a NER”
– mondta a HVG-nek az egyik tekintélyes turisztikai szakember. Az idegenforgalomba már rég beszálltak a kormányhoz közel álló potentátok, a Sziget és a trendi pesti szórakozóhelyek is a látókörükbe kerültek, most pedig a rendezvényipar tetszhalott állapotát használták fel, hogy oda is becsekkoljanak. A belépőt persze az állam fizeti, éppúgy, ahogy a szállodaiparban is történt. A kulcspozíciók megszerzése és a vagyon felhalmozása után most újabb fázisához érkezett a Fidesz-barát üzletemberek térhódítása a turizmusban: akár az államigazgatáson kívül is igyekeznek megszerezni és működtetni szabályozási funkciókat.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) megújította 2030-ig szóló stratégiáját, amely kimondja: „a kínálat minőségi színvonalának objektív mérhetőségéhez” meg kell újítani a turisztikai és vendéglátóipari védjegyeket. A minősítési rendszert azonban a tervek szerint nem az MTÜ, hanem a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány fogja működtetni, és a szakmában arra számítanak, hogy hasonló feladatkört kaphat az újonnan alakult Magyar Turisztikai Program Alapítvány is. Mindkét szervezet szakmai alapokon működik, de kuratóriumukban messze felülreprezentáltak a kormánnyal és a kormányfő lányával, Orbán Ráhellel remek kapcsolatokat ápoló szakemberek.
Az előbbi alapítvány elsősorban a szálloda- és vendéglátóipar vállalkozóit képviseli, kuratóriumi elnöke, Princzinger Péter 2017-ben az akkor újonnan felállt MTÜ-től igazolt át, de a testület tagjai között van az MTÜ vezérigazgató-helyettese, Könnyid László is. Kuratóriumi tag Somlyai Zoltán, aki a Kempinski Hotel vezetője volt, amikor Orbán Ráhel ott dolgozott, most pedig Tiborcz István szállodamenedzsmentjének vezetője. Korábban ugyancsak a Kempinski csapatát erősítette Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke. A kuratóriumban ott ül Vitézy Dávid is, aki – ha nem is vérrokon – a kormányfő tágabb családjának tagja.