Pálinkás József: Jó vagy rossz az ellenzéknek, ha létrejön a parlamenti MZP-frakció?
Egy leendő baloldali koalíció pártjainak azt kellene mérlegelniük, hogy mennyire lenne kiszolgáltatott a kormányfő frakció nélkül, illetve nyer vagy veszít néhány mandátumot az ellenzék, ha segíti egy Márki-Zay Pétert közvetlenül támogató jobbközép képviselőcsoport létrejöttét, írja véleménycikkében szerzőnk.
Az előválasztás – 2021 legfontosabb belpolitikai eseménye – lezárult. A 106 egyéni választókerületben a Fidesz jelöltjének egyetlen tényleges eséllyel rendelkező ellenzéki kihívóval kell majd szembenéznie a 2022-es országgyűlési választásokon. Az előválasztást megszervező pártok – talán túlzottan is – elégedettnek tűnnek az eredménnyel, hiszen az – egy-két kivételtől és néhány új szereplőtől eltekintve – nem hozott azért hatalmas meglepetéseket.
Nagy meglepetést hozott viszont – a közjogi értelemben ugyan értelmezhetetlen, a köznapi politikában viszont nagyon is értelmezhető – miniszterelnök-jelölti előválasztás. Márki-Zay Péter személyében ugyanis Orbán Viktor – azaz a Fidesz – váratlanul olyan jobboldali kihívót kapott, aki mögött létrejöhet egy új, bal- és jobbközép szövetség, egy új, kormányképes centrális politikai erőtér, egy új, „nemzeti összefogás”.
Ez az új politikai erő, ha el nem rontja, 2022-ben akár le is válthatja a magát tévesen „nemzetei együttműködés rendszerének” (NER) nevező politikai részvénytársaságot, ami Magyarország megújulásának első lépése lesz.
Tóta W.: Magyarország új kormánya
Ahhoz, hogy a most megszerzett figyelem, médiafelület, lelkesedés megmaradjon, el kell kezdeni a kormányzást - árnyékban és virtuálisan. Az imáinkba foglalt ingadozó szavazók nemcsak azt méricskélik, milyen távol van Gyurcsány, hanem azon is töprengenek, hogy akárki a nyertes, mit csinálna konkrétan. Vélemény.