A hatvanöt évvel ezelőtti ünnepnap, 1957. május elseje volt a Kádár-korszak diadalmas és szimbolikus kezdőnapja. A „sajnálatos eseményeket” követő zavaros időszak után ezen a napon hatalmas tömeget sikerült Kádár János elé állítani a Hősök terére. Rájuk mutatva állította az állam és az állampárt vezére, hogy nem az „ellenforradalom” népe a magyar nép, hanem a párt népe, vagyis az ő népe.
Ennek a napnak az ötvenedik évfordulóján, éppen tizenöt évvel ezelőtt, 2007. május elsejéjéről másodikára virradó éjszaka, valamikor éjfél után a Fiumei úti Sírkertben a Kádár házaspár sírját feltörték. A márvány fedőlapot elmozdították, leástak legalább két méter mélyre, levették a koporsóról a Tamáska Mária hamvait tartalmazó aranyból készült urnát. Nagy lyukat vágtak a fakoporsót rejtő fémkoporsóba, a fakoporsót feltörték, abból a tizennyolc évvel azelőtt elhunyt Kádár János csontjait deréktől fölfelé, koponyástul kivették. A kiásott földet ott hagyták. Szakértők szerint legalább három ember kellett ehhez az akcióhoz, köztük olyan, aki már végzett exhumálást. A fémkoporsó megbontásához is alkalmas eszközök kellettek. A tetteseknek tudniuk kellett, mit találnak a sírban.
Magyarország vezető politikusai esetében már-már az a rendkívüli, ha valakinek a földi maradványai évtizedekkel később is ugyanott nyugszanak, ahova először temették őket. Vannak, akiket titokban, míg másokat fényes külsőségek között búcsúztattak, és olyanok is, akiket a politikai széljárás változását követve - akár többször is - újratemettek.