Nemzetközi lapszemle: Az orosz olajembargó árát a Nyugat is megfizeti, de nincs más út

10 perc

2022.05.05. 08:05

Az új szankciókkal először veszi célba az EU Putyin legfőbb bevételi forrását. Vége a Bécs–Moszkva-valcernek. Új Vasfüggöny ereszkedik le. Válogatás a világ tekintélyes lapjainak írásaiból.

  • Financial Times

Magyarország a tervezett olajembargó ügyében azt mondja, ha „rendezett módon” kifuttatnák az orosz szállításokat, ahogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök javasolja, az árat a magyar gazdaság fizetné meg. Szlovákiának és Csehországnak szintén vannak aggályai, hiszen ők is a Barátság-vezetéken kapják az energiahordozót. Pozsonyi részről azt közölték a lappal, hogy legalább kétévnyi átmeneti időszakot tartanak szükségesnek. Hírek szerint a cseh miniszterelnök ma meglátogatja a német kancellárt, mert ő is hosszabb felkészülési periódust igényel országa számára.  

Az uniós nagykövetek tegnapi egyeztetésén állítólag igen feszült volt a hangulat, hogy egyről kettőre jussanak. Az oroszoknak az olajból több bevételük van, mint a gázból. A Bizottság próbál egyensúlyozni, nehogy a szankciók miatt az égbe szökjenek az árak, és ily módon Putyin többletbevételhez jusson.  

A német gazdasági miniszter éppen arra figyelmeztetett, hogy ellátási zavarok támadhatnak, nem beszélve az emelkedő árakról. Ugyanakkor Ursula von der Leyen bejelentette, hogy be kell szüntetnie a tevékenységét nyugaton az orosz propagandamédiának.  

Az ukrán elnök első számú gazdasági tanácsadója úgy értékelte, hogy végre látnak valami akciót. Usztyenko azonban egyben arra figyelmeztetett, hogy Oroszország továbbra is rengeteg gázt, illetve olajat ad el a világban.  

  • Le Figaro  

Az ukrán külügyminiszter azt üzente a Twitteren, hogy az orosz háborús bűnökhöz adják a nevüket azok az országok, amelyek nem hajlandóak az olajszállítások leállítására. Dmitro Kuleba megjegyzése kapcsán a francia jobboldali lap felidézi, hogy magyar hivatalos állásfoglalás szerint „jelenlegi formájában” nem lehet belemenni a Bizottság indítványába.  

  • Deutschlandfunk  

A német zöldek egyik EP-képviselője érthetőnek nevezte, hogy helyzeténél fogva Magyarország és Szlovákia nem képes azonnal csatlakozni az asztalon lévő embargójavaslathoz.