Új mélyponton a Kreml dezinformációs retorikája, ártatlanok kiirtását szorgalmazza

7 perc

2022.06.13. 17:30

Az orosz, Kreml-közeli álhírek nem újkeletűek Európában, legutóbb a koronavírus-járvánnyal és a Covid-oltással kapcsolatban jelent meg sok orosz forrású összeesküvés-elmélet, kiforgatott vagy egyenesen valótlan információ. A dezinformáció jellege és a probléma európai kezelése is változott a háború hatására, az ezt elemző szakértők sürgetik, hogy az EU gyorsan és hatékonyan lépjen fel az egyre fenyegetőbb álhírek ellen.

Az Európai Unió régóta küzd az orosz álhírgyártással és a főleg az online térben megjelenő, félrevezető Kreml-közeli propagandamédiával. Az Európai Unió jelenlegi külügyi- és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell által vezetett Európai Külügyi Szolgálat hamar felismerte az álhírekkel okozott stratégiai fenyegetést, és 2015-ben létrehozta az EU vs Disinfo nevű kutatási projektet és adatbázist. Ez mára a világ legnagyobb kereshető dezinformáció-adatbázisává nőtte ki magát. Csaknem 12 000 álhírt olvashatnak itt el az érdeklődők angol nyelvű összefoglalóval - és természetesen a cáfolattal.

A legfrissebb álhírek között olvashatjuk például azt, hogy az ukrán oktatási rendszer beleneveli a gyermekekbe a nácizmust, hogy a bucsai mészárlást megrendezték, vagy hogy a majomhimlő négy Nigériában található amerikai laboratóriumból ered. A Political Capital elemzőintézet és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Európai Bírósághoz fordult, mert szerintük a magyar állami média gyakran használ ehhez hasonló orosz álhíreket forrásként.

Protect Democracy: Útmutató autokráciákhoz

Az Orbán-rendszerre hány ismérv igaz vajon?

Az EU vs Disinfo projekt emellett az álhírekkel kapcsolatos trendeket is folyamatosan elemzi, és a konklúzióik aggasztóbbak, mint valaha. A szakértők legfrissebb, hetente megjelenő elemzése szerint

a Kreml-párti dezinformáció új mélypontra süllyedt, a gyűlöletbeszéd határán van, és ártatlan emberek kiirtását szorgalmazza.

A dezinformáció tényleg radikálisabbnak tűnik a megszokottnál. A Nyugat-ellenes összeesküvés-elméletek, és az egyes csoportokról, például az LMBTQ-közösségről vagy a feministákról fabrikált kicsavart és valótlan hírek eddig sem voltak szokatlanok, azonban ezek inkább kultúrharcra kívánták felbujtani az olvasókat, nem pedig az adott csoportok fizikai kiirtását szorgalmazták.