Nemzetközi lapszemle: A Nyugat végre döntse el, mit akar Ukrajnában

6 perc

2022.06.15. 08:05

Egy állóháborúban Ukrajna hátrányba kerülhet ,és Európa is belefáradhat a viszályba. A háború ellenére is nő Németország külkereskedelme Kelet-Európával. Válogatás a világlapok írásaiból.

  • Financial Times 

Az egyik legnagyobb amerikai hadiipari cég puhatolózó tárgyalásokat kezdett arról, megvásárolná a nagy vihart kiváltó izraeli kémprogramot, a Pegasust, ám ez súlyos biztonsági kockázatokat vet fel. Ha ugyanis az L3Harris eredménnyel jár, az azt jelentené, hogy az USA-ba kerülne egy olyan eszköz, amelyet a washingtoni kormányzat elítélt, mert az segít fokozni a nemzetközi elnyomást. (Mint emlékezetes, a szoftvert az eddigi bizonyítékok alapján Magyarországon is bevetették, ám a részleteket a nyilvánosság nem ismerhette meg – a szerk.)  

Az ügylethez az izraeli állam beleegyezése is szükséges, ám sok körülmény még nem tisztázott. Így például, hogy Izrael továbbra is hozzájutna-e a lehallgatások útján szerzett adatokhoz, és hogy a fejlesztőknek át kellene-e költözniük az Egyesült Államokba. Jelenleg a hivatalos Amerika nem részese az egyeztetéseknek.  

A gyártó NSO mindenesetre súlyos anyagi gondokkal küszködik, mert a botrány kirobbanása után a megrendelések visszaestek. A cég adóssága jelenleg 500 millió dollár. Így kénytelen volt novemberben 10 milliós hitelt felvenni, hogy ki tudja fizetni a béreket. Ráadásul Washington feketelistára tette a vállalkozást. A készülő megállapodás alapfeltétele ugyanakkor, hogy a társaság az esetleges adásvétel után megszabaduljon a tilalomtól, azaz újra tudjon venni high tech amerikai technológiát.