Még a nyáron Pintér Sándor asztalán lesz az oktatás átalakításának terve

9 perc

2022.06.21. 04:30

Ciklusok óta politikai okokból halogathatja a kormány a tervet, hogy kis vidéki iskolák felső tagozatait összevonja. Most azonban maga az oktatásügyet átvevő miniszter vetette fel: nézzék meg, kell-e ennyi iskola. A hvg360 kérdésére közölték, Pintér a köznevelés területén is megfogalmazta célkitűzéseit, a vonatkozó terveknek nyáron el kell készülniük. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint most a sok kényszerhelyzet változást hozhat, Setényi János oktatáskutató biztos abban, hogy a tárca hamarosan előáll egy racionalizálási tervvel.

Pintér Sándort úgy jellemezték, hogy ha ő valamit logikusnak, észszerűnek, kivitelezhetőnek lát, akkor beleáll, és van esély arra, hogy úgy is fog történni

– mondta az új miniszterről a hvg360-nak egy névtelenséget kérő, oktatási ügyekre rálátó forrás. Ez már önmagában fordulat ahhoz képest, hogy a megszűnt Emmi irányítójának, Kásler Miklósnak nem volt túl nagy érdekérvényesítő képessége, és sokat elárul a volt miniszter képességeiről az is, hogy a koronavírus-járvány alatt elvették tőle az egészségügy operatív irányítását.

Az új kormányzati struktúrával az egészségügy mellett az oktatás is végleg átkerült Pintérhez. Utóbbitól valószínűleg ugyanolyan messze van, mint Kásler volt, kívülről mégis úgy látszik, máshogy áll a két új területéhez. Konzultál, és azt ígérik, ez a jövőben is így lesz.

Pintér a miniszterjelölti meghallgatásán azt mondta, eddigi munkája is az együttműködésről szólt, ezt akarja folytatni. Pintér "következetesen alkalmazza vezetési elveit" – írta a hvg360-nak a tárca sajtóosztálya.

Kérdés azonban, hogy mekkora a valódi mozgástere és érdekérvényesítő képessége, illetve a konzultációk valódiak-e vagy álkonzultációk lesznek. Elég, ha csak arra emlékeznek a szereplők, mi történt az orvosokkal: a béremelésről teátrális keretek között állapodtak meg a kormánnyal, illetve Orbán Viktorral, csakhogy a Magyar Orvosi Kamara sem volt tisztában annak az árával, vagyis a szolgálati jogviszony bevezetésével.

Az elmúlt hetekben az egészségügyi vezetők a korábbihoz képest meglepő nyíltsággal és őszinteséggel kommunikáltak az egészségügy nehéz helyzetéről (mint a Belügyminisztériumtól megtudtuk, "igazodnak a miniszter elvárásaihoz"), és azt ígérték, minden változtatást egyeztetnek a szakmai szervezetekkel. Az egészségügy átalakítására vonatkozó koncepciót nyárra ígérték, de kérdés, mi lesz az oktatással, ahol szintén elég nagy a baj.