Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az orosz elnök páholyból figyeli, miként töredezik szét az ellenállás a megfélemlített nyugati világban – írja Rásonyi Péter, a svájci világlap külpolitikai rovatának vezetője. A Kreml még arra sem vette a fáradságot, hogy más vezetékeken keresztül pótolja az Észak Áramlat állítólagos karbantartása miatt kieső mennyiséget. És senki sem tudja, hogy a jövő héten helyreállnak-e a szállítások.
A német ipar és politika ideges – jó okkal. Hiszen erős a gyanú, hogy az orosz stratégák szándékosan gerjesztenek bizonytalanságot, gyakorolnak nyomást a német kormányra és társadalomra. Már most is hatalmas a közfelháborodás a magas gázárak miatt. Társul hozzá a félelem, hogy a gázhiány folytán legkésőbb télen munkahelyek tömege szűnik meg, és hidegek maradnak a lakások.
Economist: Európa arra készül, hogy télen az oroszok elzárják a gázcsapot
Közös európai terv kell az orosz gázstop kivédésére, írja a brit lap, amely több elemzőt megkérdezve járta körül a témát.