Mégsem hagyja magát lebeszélni a gázársapkáról az Európai Bizottság?

6 perc

2022.09.14. 10:10

A vártnál óvatosabban próbálja megfékezni az energiaár-robbanást az Európai Unió. Ebben nem kis szerepe volt az Orbán-kormánynak, amely egy az egyben orosz narratívával házal: bármilyen áron meg kell venni az orosz gázt, különben Európa energia nélkül marad. Ursula von der Leyen mai beszédéből mindenesetre kiderült, hogy az Európai Bizottság nem mondana le a gázársapkáról.

A medve nem játék – tartja a székely mondás, és Orbán Viktor nagyon szereti a mondásokat, még akkor is, ha szalonképtelenek. Ez jelenleg éppenséggel kormánya külpolitikájának vezércsillaga, amennyiben a háború közepette is igyekszik minél jobb kapcsolatban maradni Moszkvával, az Európai Unióban pedig az Ukrajna megtámadása miatt bevezetett szankciók felülvizsgálatát sürgeti.

A magyar kormány a mondást úgy értelmezi: a medvét jobb békén hagyni, hadd csináljon, amit akar, csak nekünk – mármint az Orbán-kormánynak – ne legyen rossz. Miközben kézenfekvő lenne úgy értelmezni, hogy az ember szomszédságában romboló medve veszélyforrás, amit kezelni kell, s a legkevésbé sem ajánlatos simogatni, etetni, fotózkodni vele – éppen ez a valódi medveszakértők tanács is arra az esetre, ha az ember agresszív állatba botlana.

Gergely Márton: Előreküldte a kicsit

A magyar kormányfőt nem érdekli a fegyvernyugvás ára vagy a béke tartóssága. Ő vissza akar térni oda, amikor nem kellett elvi állásfoglalásokkal bonyolítani kormánya külpolitikai érdekeit, és lehetett lavírozni a szereplők között, fürkészni, portyázni és leginkább potyázni. Vélemény.

Orbánék mind a mai napig adósak annak bizonyításával, hogy a medve megbízható partner lenne, simogatásával pedig bármiféle előnyöket el lehetne érni. Az energiaválság hatásait, ha nem is közömbösíteni, de legalább enyhíteni hivatott uniós csomag előzetes, miniszteri vitáján Szijjártó Péter mint a területért felelős tárcavezető kapásból arra az álláspontra helyezkedett, hogy az orosz gázra bevezetendő ársapka következménye a szállítások teljes leállítása lenne, így a lépés elfogadhatatlan.

Az érvelés alapja az orosz fenyegetőzés, a legnagyobb hibája pedig, hogy azt feltételezi: ha az unió nem vezet be ársapkát az orosz vagy akár bármely forrásból származó gázra, akkor Moszkva garantáltan nem fogja leállítani a gázszállításokat. Ha nem bántjuk a medvét, a medve sem bánt minket. Ez azonban téves feltételezés, cáfoló példát sem nehéz találni a közelmúltból.