Európai konvent: rögös az út az alapszerződések módosítása felé

5 perc

2022.09.15. 12:30

Konvent, azaz alkotmányozó gyűlés létrehozását javasolta az Európai Bizottság elnöke. Az uniós szerződések módosításának útjára lépne ezzel az EU, amivel azonban nincs kibékülve körülbelül a tagállamok fele. A másik fele és az Európai Parlament azonban komoly politikai nyomást fejt ki az ügyben.

Az uniós alapszerződések módosítása ennek az évnek a politikai terméke. Az EU jövőjével foglalkozó vitákat több tényező befolyásolja. Ide tartozik természetesen az orosz–ukrán háború, és az azt valamikor követő  Oroszország kiközösítésével járó  nyugati világrend, az egymás követő válságokat adandó válaszok, ezek hatékonysága, illetve az uniós bővítési folyamat, miközben cél az integráció elmélyítése is. És szintén ebbe az irányba hat, hogy a Konferencia Európa Jövőjéről eseménysorozat végén az európai polgárok 49 javaslatot (ezen belül 325 konkrét intézkedést) fogalmaztak meg, melyek közül jónéhány nem képzelhető el a jelenlegi szerződéses keretek között.

Ezzel kapcsolatban számos európai politikusban, közöttük tagállami vezetőkben fogalmazódott meg, hogy ehhez a változó világhoz kellene alkalmazkodniuk az uniós alapszerződéseknek, hiszen a Lisszaboni Szerződés már 2009 óta hatályos.

Még egy mellékszál: Emmanuel Macron májusban felvetette az Európai Politikai Közösség gondolatát, amely azóta szépen lassan a közbeszéd része lett. Az EPK egy, az EU-nál lazább szerveződés, amelynek része lehetnek azok az országok is, amelyek már nem az EU tagjai (vagyis Nagy-Britannia) és azok is, amelyek oda igyekeznek. Utóbbi kategória a hat nyugat-balkáni országon kívül Ukrajnát, Moldovát és Grúziát jelenti, de akár ide sorolhatjuk Törökországot is.