A jegybank százmilliárdos kupacokban égeti a pénzt, a lakosságnak is fájni fog

A jegybanki szigorításért (beleértve a kamatemeléseket) hatalmas árat kell fizetni, az MNB vesztesége 201 milliárd forint volt az első félévben, a második félévben még sokkal nagyobb lehet. A veszteséget az államkasszából kell majd kipótolni, vagyis az adófizetők pénzéből. A szigorodó feltételek közepette a befektetési hozamok ugyan nőnek, de a hitelezés lefullad, ami szintén fájdalmas lesz a lakosságnak és a vállalkozásoknak.

A jegybank százmilliárdos kupacokban égeti a pénzt, a lakosságnak is fájni fog

201 milliárd forintos veszteséggel zárta az idei első félévet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) – derül ki a jegybank jelentéséből. Ez a valaha volt legnagyobb veszteség, még akkor is az lenne, ha az egész év alatt jött volna össze, nem pedig csak fél év alatt. Márpedig a második félévi eredmény sem lesz valami rózsás, sőt jó eséllyel még rosszabb lesz.

Két dolgot fontos megjegyezni. Egyrészt, hogy

a jegybank nem profitorientált intézmény, nem dolga, hogy nyereségesen (vagy akár nullszaldósan) működjön, működésének megítélése szempontjából teljesen irreleváns, hogy nyereséges vagy veszteséges (és ha igen, mennyire).

Tegyük hozzá: akkor is ez a helyzet, ha Matolcsy György elnök nem kevés büszkeséggel fizetett be egyes pluszos évek nyereségéből az államkasszába. Másrészt a jelenlegi veszteség ugyan hatalmas, de egyáltalán nem váratlan, egyenesen következik az MNB elmúlt években folytatott monetáris politikájából – arról lehet vitát nyitni, hogy ez a monetáris politika mennyiben volt sikeres a kitűzött célok elérésében adott körülmények közt, illetve hogy egyáltalán a megfelelő célok voltak-e kitűzve.

  • A cechet az államkasszából kell állni

A fentieket szem előtt tartva azért csak az a helyzet, hogy a jegybank veszteségét az államkasszából, a központi költségvetésből kell majd rendezni. Az első félév végén a jegybank eredménytartalékában volt még 151 milliárd forint, miután az 51 milliárddal csökkent, ezzel együtt az MNB legkésőbb jövőre százmilliárdos nagyságrendű költségvetési forrásra fog szorulni.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.