Nemzetközi lapszemle: A Kreml ura arra játszik, hogy bizonytalanságban tartsa Európát
Mire gondol Putyin, amikor atomfenyegetésről beszél? Az európai szövetségeseket találta telibe a német kormány 200 milliárd eurós gazdaságtámogatási csomagja. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Reuters: A tanárok melletti demonstráció is jelzi az egyre nagyobb elégedetlenséget
A tudósítás legalább tízezerre becsüli a tanárok melletti budapesti tüntetés részvevőinek számát. A vonuló tömeg megtöltötte a Kossuth teret, támogatva a pedagógusok jobb bérezését és tiltakozva az 5 kölcseys oktató kirúgása ellen. Az pedagógusok engedetlenségi mozgalmat indítottak, sürgetik a többi között a szakemberhiány enyhítését és a sztrájkjog visszaállítását.
Ez volt a legnagyobb demonstráció Orbán újjáválasztása óta. A Margit hídon teljesen megbénult a forgalom. Az egyik diák arról beszélt, hogy a tanárok eltávolítása teljességgel elfogadhatatlan és abszurd, különösen egy olyan kormányfő részéről, aki egykor Oxfordban politikai filozófiát tanult, ennek ellenére nem hallja meg a pedagógusok segélykiáltását.
A hatalom egyre nagyobb elégedetlenséggel szembesül, mivel a gazdaság jövőre várhatóan recesszióba kerül, az infláció két számjegyű, a forint pedig egymás után dönti meg a negatív rekordot az euróval szemben. Az Orbán-kabinet arra hivatkozik, hogy csak akkor lehet szó fizetésemelésről, ha befutnak a jogállami kifogások miatt visszatartott uniós pénzek. Ugyanakkor Kövér László hétfőn kijelentette, hogy az oktatás színvonala rövid távon egyáltalán nem függ a bérektől. Azok alacsonyak ugyan az átlaghoz képest, de nem a sztrájk a megfelelő eszköz a megoldásra.