Nemzetközi lapszemle: Németország első helyre teszi a saját érdekeit, de nem felejtheti el, hogy egy szövetség része
Felerősödtek a felhívások, hogy az EU tanúsítson több szolidaritást a szegényebb tagállamokkal szemben, miután a németek 200 milliárd eurós támogatást irányoztak elő az energiaárakkal küszködő emberek, illetve vállalatok megsegítésére. Nem kell félni a demokratikus populizmustól, mert az segíthet az egyre erősödő szélsőjobbal szemben. Kertész Imre és Esterházy Péter után, a most 80 éve Nádas Péter irodalmi hagyatékát is Berlinben helyezik el. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Frankfurter Rundschau
Orbán Viktor elszigetelődött az EU-ban, hétfőn azonban Berlinben Olaf Scholz kancellárral tárgyal, aki viszont láthatólag nem szeretne túl nagy feneket keríteni a látogatásnak. A téma az lesz, hogy az Unió miként válaszoljon az orosz háborúra, de feltűnő, hogy a szokásoktól eltérően az egyeztetés után nem lesz sajtótájékoztató. Általában ugyanis hasonló esetekben az európai kormányok vezetői kiállnak az újságírók elé, olyannyira, hogy általában ez a szabály. De vannak kivételek. Hogy ennek mi az oka, azt a német szóvivő nem árulta el.
Csupán annyit mondott, hogy különös jelentősége van az álláspontok összehangolásának az EU- és NATO-partnerek között. Az újság megjegyzi, hogy a jobboldali-nemzeti magyar miniszterelnök hónapok óta szidja a szankciókat, jóllehet mindig megszavazta azokat. Ha nem így lett volna, a büntetőcsomagok nem is léptek volna életbe, mert egyhangú támogatás kellett hozzájuk.
Le Monde
Orbán április újraválasztása óta a legfontosabb tüntetés zajlott szerdán Budapesten: élen a diákokkal, több tízezren vonultak fel, tiltakozásul a kormány oktatáspolitikája ellen. A szervezők 35 ezerre becsülték a részvevők számát. A fiatalokat sokkolta, hogy több tanárukat is brutálisan eltávolították állásából, azzal vádolva őket, hogy törvénytelen sztrájkot szerveztek.