Nemzetközi lapszemle: Nem sok jót jósol a Nomura Damocles indexe a forintnak
Külföldön is szemet szúrt Orbán Viktor Nagy-Magyarországot ábrázoló focis sálja. Miért nem tűnt fel az elemzőknek, hogy Herszon elvesztését az orosz lakosság többsége nem tekinti vereségnek? Erdogan egotripje egyre több gondot okoz a NATO-nak. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Le Figaro: Európa azzal szembesül, hogy Orbán Viktor zsarolja
A magyar miniszterelnök hozzá akar jutni a felfüggesztett pénzügyi alapokhoz. Ezért azután blokkolja mind Ukrajna támogatását, mind a multikra kivetendő egységes nemzetközi minimumadót. Ily módon főhet az EU soros elnökségét ellátó csehek feje, amikor előkészítik a december 6-i pénzügyminiszteri ülést, ahol döntés várható a milliárdokról.
Összesen jó 13 milliárd euró a tét, amelyre Magyarországnak nagy szüksége van a súlyos gazdasági válság miatt. A viszony egyre feszültebb Budapest és Brüsszel között. A viszály már ott tart, hogy az Unió fokozta a nyomást, mivel véget akar vetni a jogállam sorozatos megsértésének, illetve azt szeretné, hogy tisztességesen költsék el a közösségi alapokat a járványos korrupció sújtotta országban.
A következő 10 nap döntőnek ígérkezik. A Bizottságnak közölnie kell, hogy támogatja-e a milliárdok kifizetését. Diplomaták szerint a javaslat kedvező lesz, ám a testület egy biztonsági ütőkártyát meg akar tartani. Nevezetesen, hogy addig a magyarok egyetlen fityinget sem látnak, amíg nem hajtják végre az egyeztetett reformokat.
A jogállami mechanizmus kérdése még bonyolultabb és lehet, hogy csúszik a határozat, de csak kevéssé valószínű, hogy az alapok befagyasztásával ér véget. Inkább az várható, hogy az Unió megfigyelés alá helyezi az országot. Így a Bizottság háromhavonta jelenti, hol tart az ígért változtatások valóra váltása. A franciák és a németek e megoldás mellett vannak, viszont a Benelux-, illetve északi államok ebbe egyelőre nehezen mennek bele.