Iránban két forradalom zajlik egyszerre, és az egyik biztosan győzni fog
Nem tudtunk úgy végigmenni az iráni utcán, hogy ne ugorjon elénk boldogan néhány fiatal lány, akik többnyire kendő nélkül, mosolyogva fotózkodnak és mindegyikük a "Zan, Zendegi, Azadi", vagyis a "Nők, Élet, Szabadság!" jelszóval búcsúzik. Riportunk készítői olyan iráni városokban is jártak, ahol a látogatás napján is öltek meg tüntetőket.
Irán népe évtizedek óta forradalmakban él, ottjártunkkor épp a három évvel ezelőtti, 1500 áldozatot követelő tüntetéshullám áldozataira emlékeztek boltbezárással, tüntetéssel. Most is zajlik egy forradalom az utcán, halálos áldozatokkal. De a változást a másik, évtizedek óta csendben zajló női forradalom fogja elhozni és az visszafordíthatatlan lesz.
A változás összefüggésben van azzal, hogy a világ egyetemein már 60% a nők aránya, és ez a helyzet az iráni iszlám köztársaságban is. És amikor az iszlám vallási köztársaság az 1979-es iszlám forradalom után bevezette az iszlám szellemiségű oktatást az egyetemeken, ezzel egy olyan egyetemi környezetet teremtett, ahova a konzervatív, vallásos családok is elengedték a lányaikat. Talán ez lesz a nőket máig elnyomó rendszer végzete, addig viszont alighanem még sok súlyos és véres áldozata lesz a rezsimnek.
Az iráni nők hidzsáblázadását brutálisan próbálja elfojtani a rezsim
A női fejkendő viselete elleni iráni tiltakozások mögött a teokratikus rendszer mély válsága húzódik meg. Az egyre brutálisabb rezsimnek lassan szembe kell néznie a vezetője utódlásával is.
Az emberek többsége a kormánnyal szemben áll, beleértve minket is
- mondja Ahmad, a helyi idegenvezetőnk, és büszkén mutat körbe a sofőrökre, akik kísérnek minket. Ezt mi is lépten-nyomon tapasztaljuk.