Hervé Le Tellier Goncourt-díjas író: "Már nem a jövőnk apokaliptikus, hanem a jelenünk"
A francia író a társadalmi egyenlőtlenségektől a klímaválságig a legégetőbb problémákat feszegeti egy sci-fi-gondolatkísérletből kiindulva Anomália című regényében, amelyért a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat is megkapta. Hervé Le Tellier az ukrán háború következményeiről és a francia elnökválasztásról is beszélt a HVG-nek adott interjúban.
HVG: Könyvében az Air France Párizs és New York között közlekedő járatának rejtélyes történetét jeleníti meg. A gép pár hónapon belül kétszer is leszáll ugyanazokkal az utasokkal. Tizenegy ember életét mutatja be, akik találkoznak a megkettőződött énjükkel. A valóságról alkotott bizonyosságunkat akarta ily módon megkérdőjelezni?
Hervé Le Tellier: Régóta foglalkoztatott az én megkettőzésének a kérdése. Mi történne, milyen anomáliákat hozna felszínre, ha találkoznék a másik énemmel? A virtuális valósággal az emberiség eljutott arra a szintre, hogy képes valóságot teremteni. És ez eszembe juttatta Niklas Boström svéd filozófus szimulációelméletét. Az időjárástól kezdve a repülőgépek, a technikai eszközök működésén át tíz-húsz éven belül az emberi agysejtek működésének a modellezéséig készítünk szimulációkat.
A számítógépek növekvő kapacitásával észbontó eredményekre juthatunk, amelyek lehetővé teszik egy intelligens élőlény, akár a Homo sapiens és a cro-magnoni ember 30–45 ezer éves civilizációjának a szimulációját.
Ha megvan bennünk ez a képesség, akkor miért ne lenne elképzelhető, hogy mi magunk is szimuláció, mesterséges program részei vagyunk?