A “főnök” találta ki a békepárti szlogent, nem Rogán stábja
A kormányzaton belül nem aggódnak Orbán távolodása miatt a legszorosabb – a V4-ekhez tartozó – szövetségeseitől, és abban bíznak, hogy a béke majd visszarendezi a főnökük által 12 éve építgetett nemzetközi kapcsolatokat.
Az orosz–ukrán háború egyik következményeként bukni látszik legfontosabb európai szövetségeseit Orbán Viktor. Brüsszellel vívott csatájában fontos támasza volt Lengyelország, az elmúlt évekig pedig a másik két V4-ország, Szlovákia és Csehország is aktív részt vállalt a közép-európaiak közös érdekeinek képviseletében. S bár ez a kapocs mostanában gyengült, teljesen nem fogyott el a kezdeményezés ereje. Ebben hozott fordulatot az ukrajnai háború, amely egy pillanat alatt éles határvonalat húzott a szövetségben érintett országok között aszerint, ki hogyan viszonyul Vlagyimir Putyin orosz elnök politikájához.
Magyarország magára maradt, miközben eggyel magasabb szinten, az Európai Unióban is régen látott egységet kovácsolt az orosz agresszióval szembeni fellépés. Orbán különutassága a NATO-beli kapcsolatokban is megmutatkozott, amikor a magyar kormányfő elhárította, hogy Magyarország területén keresztül jussanak el fegyverek Ukrajnába, s ezzel – egységes NATO-álláspont híján – előre jelezte, kész lenne az ügyben akár a vétóra is.
Kívülről nézve egyértelműnek tűnik: Orbán politikai karanténba szorult, ahonnan nem látszik a kitörés lehetősége. Az EU-ban magára maradt, ráadásul a helyzetet kihasználva a szoros egységbe zárt Brüsszel minden korábbinál határozottabb lépéseket tehet az autoriter rendszerek – köztük a magyar – sarokba szorítására. „Szűkebb hazájában”, a V4-ek körében pedig még inkább elfogyni látszik körülötte a levegő. Ennek ékes példája, hogy a lengyel és a cseh elnök – szlovén kollégájuk társaságában – vállalt egy kockázatos kijevi utazást, hogy a támogatásukról biztosítsák a hadban álló ukrán vezetést; de Orbán nem tartott velük. Elment viszont a hétvégén – ahogy ő fogalmazott: „eltávra” – Szerbiába, azon három európai ország egyikébe, amelyek nem csatlakoztak az Oroszország elleni szankciókhoz.
A tagok különérdekei szétrobbanthatják a V4-et
Minden felkavarodott a kelet-közép-európai külpolitikai térben. A lengyel, a szlovén és a cseh vezetők nemrég - ellentétben a magyar miniszterelnökkel - Kijevbe utaztak, találkozni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, míg a szerb államfő és a boszniai szerbek első embere Oroszország szövetségesei.