Renitensből lett feltétlen Orbán-hívő az új kulturális és innovációs miniszter

5 perc

2022.05.19. 07:30

Csák János az ezredfordulón még nyilvánosan mert ütközni a miniszterelnökkel, ma a Fudan Egyetem ügyét és az alapítványi kiszervezéseket is támogatja. Hűségét mutatja, hogy még a kormányfő barátjáról, Mészáros Lőrincről is szuperlatívuszokban beszél.

Eddig csak elvétve invitált a kormányaiba Orbán Viktor olyan személyiségeket, akiknek határozott szakmai elképzeléseik voltak s vannak, és azokhoz ragaszkodnak is. Most viszont az egykori renitensek szerény táborából többen is fontos pozícióba kerültek, Csák Jánossal az élen, aki kulturális és innovációs miniszter lesz. Annak ellenére, hogy ő magával a miniszterelnökkel különbözött össze, ráadásul nyilvánosan. Efféle konfliktus manapság elképzelhetetlen, megéri, hogy felidézzük a kényes részleteket.

„A részvényesek felé elköteleztem magam, hogy mindent megteszek a Mol üzleti sikerére óriási hatással bíró szabályozási környezet tisztességes és az iparágban megszokott normákat követő kialakításáért. Erőfeszítéseim ellenére sem tudtam azonban elfogadtatni racionális gazdasági-üzleti érveinket. Szakmailag és emberileg is azt tartottam tisztességesnek, hogy lemondjak” – írta 2000. június 20-án néhány barátjának, üzleti partnerének és újságírónak Csák, ám ez a motívum az idő múlásával kikopott az életrajzából. Pedig az 1962-es születésű topmenedzser akkor volt a pályája csúcsán. Szimultán irányított két feltörekvő ágazatot, a telefóniát és az energetikát: egyszerre volt a Matáv pénzügyi igazgatója, a Westel 900 Mobil Távközlési Rt. és a Mol Rt. elnöke.

Csák János 1999-ben, a Mol közgyűlésén az Épitők KK-ban Pál László, Méhes Sándor és Czirják László társaságában.
Pataky Zsolt