Nem látszik, honnan lapátolta össze a pénzt Tiborcz István a bankvásárláshoz
A miniszterelnöki vő cégének nagyon jól megy, ám annak gigantikus hitelállománya nem világos, miből fizette két pénzügyi projektjét a Gránit Banknál, illetve a Diófa Alapkezelőnél.
Növekedési kényszerbe kerültek a kormányhoz közeli, nemzeti kezekben lévő bankok, és ezt kamatakciókkal próbálják megtámogatni egy olyan időszakban, amikor mások éppen emelik a kamatokat. Az MKB-hoz és a Takarékbankhoz hasonlóan a piacinál alacsonyabb árazást jelentett be az újabban „Tiborcz-bankként” emlegetett Gránit is.
E két pénzintézeti csoport a saját hizlalására tudta felhasználni az Oroszország elleni szankciók első körében áldozatul esett Sberbank csődjét is. Azoknak az ingatlanfejlesztő vállalkozásoknak egy része, amelyek alól kibukott a Sberbank, a Gránit Banknál nyitott új számlát, az MKB pedig megvásárolhatja a Sberbank 330 milliárd forintos hitelportfólióját.
Ez utóbbiból a Gránit is örömmel vitte volna a lakossági hiteleket, de végül – tán egy háttéralku részeként – visszalépett a versenyből, amelyben több nagy multibank, például az Erste is alulmaradt.
A jelek szerint a fiók nélküli, a magyar piacon úttörő módon a mobilapplikációkon lógó, a digitális világra nyitott ügyfelekre építő – és emiatt a konkurenciához képest lényegesen alacsonyabb költségrátával dolgozó – Gránit Bank enélkül is szédületes növekedési ciklusba került.