Lehet lenézni, kigúnyolni, de ettől még igaz James Lovelock Gaia-elmélete

5 perc

2022.08.04. 17:00

A múlt héten elhunyt James Lovelocknak a Földet megaorganizmusként lefestő Gaia-elméletét sokáig kinevették a tudóstársai, ám az újabb kutatások valóban bonyolult összefüggéseket tártak fel. A klímaváltozás veszélyére figyelmeztető Lovelock úgy vélte, bolygónk alkalmazkodhat a felmelegedéshez, még ha azt az emberiség nem is éli túl.

Az utolsó pillanatig sem veszítette el a jókedvét az angol James Lovelock, aki két éve, a 101. születésnapja közeledtével egy interjújában szarkasztikusan megjegyezte: a bioszférában és benne az a közös, hogy mindketten az életük utolsó egy százalékát morzsolják.

Tavaly novemberben pedig egy cikkében úgy vélte, a koronavírus-járvány talán a Föld kísérlete arra, hogy megvédje magát az embertől, aki a biodiverzitás pusztításával és a fosszilis energiahordozók felhasználása okozta klímaváltozással öngyilkos módon mindent elkövet azért, hogy tönkretegye Gaiát. Vagyis azt a megaorganizmust, amit a múlt héten, a 103. születésnapján elhunyt – és ezzel az egy százalékot túlteljesítő – Lovelock szerint a Föld összes élő és élettelen része alkot, s azok önszabályozó együttműködése tart egyensúlyban.

Ízelítőt adott a forróságból a globális felmelegedés

Az idei szokatlanul gyakori és intenzív hőhullámok válnak az „új normálissá" a világban, ráadásul a nyarak Európában forrósodnak a legerősebb ütemben.

A legfontosabb tudományos örökségének számító Gaia-elmélethez egymásra épülő felfedezéseken és gondolatkísérleteken keresztül jutott el Lovelock. A London déli részén található Brixton negyedben nőtt föl, ahol a szülei boltosok voltak. Az egyke fiú a nők egyenjogúságáért küzdő, szüfrazsett anyjától a makacsságot, a vele sokat túrázó, s a növények, állatok és rovarok nevét megtanító apjától a természet iránti fokozott érdeklődést örökölte.