A Covid csak egy dolog, több más betegségükre is rájöhetnek majd, akik a csuklójukra vesznek egy-egy kütyüt

5 perc

2022.10.30. 06:15

Vírusok és krónikus betegségek előrejelzésére, korai diagnosztizálására is alkalmasak lehetnek az okosórák. Feltéve, hogy javítják a mérési pontosságukat, és elhárítják az adatvédelmi aggályokat.

Elég beleköhögni egy okosóra (vagy -telefon) mikrofonjába, és az algoritmus a hang alapján megmondja, covidos-e a felhasználó. Ha egyelőre nem is ilyen egyszerű a diagnózis, egy nemzetközi kutatócsoport – még publikálás előtt álló kutatásában – azt állítja, hogy ezzel az eljárással közel százszázalékos hatékonysággal meg lehet állapítani a pandémiát okozó vírus jelenlétét. A módszer nem légből kapott: szeptemberben holland tudósok jelentették be, hogy covidos és egészséges emberek hangján tréningezett algoritmusuk tízből kilencszer eltalálja, beteg-e a beszélő.

A mostanában épp lecsengő pandémia alatt számos kutatás fókuszált arra, hogy miként lehetne összefüggésbe hozni az egyre több ember csuklóján hordott okoseszközök adatait a SARS-CoV vírus elleni védekezéssel. A tudósok által feltett kérdésre a rövid – és nem túl biztató – választ a Szingapúri Nemzeti Egyetem munkatársai fogalmazták meg a múlt hónapban, miután negyven, e tárgyban készült vizsgálatot összesítettek. E szerint „a viselhető technológia még klinikailag nem megbízható a Covid-19-fertőzés korai kimutatására”.

A jó hír viszont az, hogy bár orvosi szemmel korántsem tökéletes Covid-jelzők az okosórák, megvan bennük erre a potenciál.

Meglehetősen nagyok ugyan az egyes emberek közti eltérések, de például az okoskütyük által rögzített egyik legalapvetőbb érték, a pulzusszám megváltozásából, illetve az ezzel is összefüggő cirkadiánritmus felborulásából (ha elég hosszú időszak adatsora áll rendelkezésre) elég jól lehet következtetni a Covidra – hívták fel a figyelmet a Michigani Egyetem kutatói a tavasszal.