Megszűnnek Magyarországon a 0 forintos díjcsomagok, most mégis milyen mobilnetet válasszak, hogy jól járjak?
Egy uniós szabályozás miatt a magyar távközlési piacon is eltörlik a mobilszolgáltatók kínálatában fellelhető nullás díjszabású („zero rate”) opciókat. Magyarországon is sokan szeretik, ha úgy használhatnak korlátlanul szolgáltatásokat, hogy közben nem kell érte fizetniük. De akkor miért szűnnek meg? És a legfontosabb kérdés: ki milyen mobilnetet válasszon magának, ha szűkölködni sem akar a jóban, de túl sokat nem is fizetne érte? Lehetne mindent is kérni, de csak féláron? Kérdések, válaszok, azonnal használható tanácsok.
Itthon is rákaptak a felhasználók azokra a mobilinternetes csomagokra, melyek havi adatkeretét nem fogyasztották bizonyos szolgáltatások. Például üzenetküldők (mint a Messenger), zenehallgatós appok (mint a Spotify) vagy filmezős szolgáltatások (mint az HBO). Aki okosan választott magának ilyen csomagot, az havi szinten sok ezer forintot tarthat a zsebében, hiszen sok-sok gigabájtnyi forgalomért nem kell fizetnie. Az NMHH adatai szerint itthon 2016-ban vált népszerűvé ez a formula.
Ha népszerű, miért szüntetik meg?
A 0 forintos csomagoknak egy igazi ellensége van: a netsemlegesség. Melyről még 2017-ben írtuk meg – amikor a hatás nagyon távolinak tűnt –, hogy a magyar netezők is meg fogják érezni, és tessék, éppen erről van most szó.
Az Európai Unió Bírósága 2021. szeptember 2-án három nagy jelentőségű határozatot hozott a témában, melyek értelmében azok a nullás díjszabású tarifaopciók, amelyek a különféle szolgáltatások adatforgalma között üzleti döntés alapján tesznek különbséget, önmagukban összeegyeztethetetlenek a forgalom egyenlő kezelésére vonatkozó uniós kötelezettséggel.
Egy gyakorlati példával élve könnyen belátható, miért. Ha egy mobilszolgáltató ilyen kedvezményt ad mondjuk a Facebook Messenger használatára, akkor torzul a verseny: a felhasználók idővel otthagyják majd a Vibert (és másokat), hiszen ki szeretné viberezésre pazarolni havi adatkeretét, ha a Messenger „ingyen van”, azt használva megmarad másra az adatkeret. Vagy: senki nem akarna a mobilján Spotifyon zenét hallgatni, ha azzal naponta 200 megabájtot fogyaszt, ha az Apple Music forgalmát ingyen adná a szolgáltató.
Hogy állnak Magyarországon a nullás csomagok?
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2022. tavaszán levélben kért információt a szolgáltatóktól az általuk alkalmazott nullás díjszabású tarifaopciókról. Az operátorok jelezték, hogy kínálnak nullás díjszabást tartalmazó csomagot, de új bevezetését már nem tervezik, és azon dolgoznak, hogy az előfizetői szerződések módosításával a meglévő „zero rate” tarifaopciókat is kivezessék.
Hát én immár mit válasszak?
Jó ideje sokkal nehezebb mobilinternet szolgáltatást választani, mint sima (telefonálós) díjcsomagot. A szolgáltatók elképesztően sokféle opciót kínálnak, és
aki mellényúl, az akár két évre is bebetonozhatja rossz döntésének következményeit, és ez havonta több ezer forint felesleges kiadásával is járhat.
Érdemes tehát tájékozódni. Végig szem előtt tartva, hogy nem létezik mindenki számára optimális csodacsomag, ilyet tehát mi sem fogunk tudni ajánlani. Végigveszünk viszont több szempontot, ami alapján már mindenki megtalálhatja a neki megfelelőt.
(Cikkünk a 2023. januári állapotokat tükrözi. Az azóta végrehajtott díjkorrekciós áremelések, illetve új tarifák miatt kisebb eltérések lehetnek.)