Nemzetközi lapszemle: Biden nemje azt jelenti, hogy később jelentkezzenek az ukránok az F16-osokért?

6 perc

2023.02.02. 08:15

Külföldön fokozottan figyelik, mi ez a nagy leépítés a Magyar Honvédségnél. Petr Pavel új cseh elnök Orbán Viktor miatt kételkedik a V4 bővítésében. A nagy hazai infláció miatt bevásárlóhullám indult Horvátországba. Mire van szüksége Ukrajnának a győzelemhez?Válogatás a világlapok írásaiból.

  • Die Presse

A magyarok a rekordinfláció alatt nyögnek, mert Európában sehol másutt nem emelkednek ennyire gyorsan az árak. Az okok egy részét saját magának köszönheti a kormány, függetlenül a szankcióktól. Az ütem decemberben 24,5% volt, amire az utóbbi 26 évben nem volt példa, miközben az uniós átlag csupán 10,4%.

Orbán Viktor az uniós megtorló intézkedéseket teszi felelőssé a bajért – abban az országban, amely a legtöbb kivételt csikarta ki magának. Valójában a gyenge forint mellett az is szerepet játszik a jelenségben, hogy amikor a nyáron kilőttek az energia- és élelmiszerárak, a kormány egy sor termékre hatósági árat rendelt el. A piac azonban a feltételezettől eltérően reagált az állami beavatkozásra.

Az üzemanyagra, valamint a gázra és villanyra érvényes ársapka azt eredményezte, hogy senki sem takarékoskodott az energiával. A ráfizetés miatt egy sor benzinkút bezárt. Majd amikor decemberben a fokozódó hiány miatt ismét szabadáras lett a dízel és a benzin, az megint csak lökött egyet az infláción.

Az energiaszektorban 55,7%-kal nőttek az árak egy év alatt (az unióban a középérték 37,2%), az élelmiszereknél is megugrottak: 47,9%-kal. Megint csak összehasonlításképpen: az EU-ban az átlagszint 17,8%. Az árplafon mellesleg itt is vitathatatlan hatást váltott ki. És teljesen mindegy, hogy azért, mert az előírt termékekből bespájzolt a közönség, vagy azért, mert a gyártók visszafogták a termelést. Amúgy a kedvezményes áron kínált termékekből folyamatosan hiány keletkezett, míg a helyettesítőként szóba jöhető áruk ára az egekben jár.