Kapronczay Stefánia: Sokkal nagyobbat szólna, ha az érintett városok együtt lépnének fel az akkugyárak ellen
Az ország számos településén terveznek akkumulátorgyárat, s a polgárok hasonló aggodalmakkal küzdenek. Ha az ország érintett településeinek polgárai egymással szolidaritásra lépnek, akkor az erejük nem pusztán összeadódik, hanem megsokszorozódik, írja véleménycikkében a TASZ ügyvezető igazgatója, és hozzáteszi: máshol is várhatóak társadalmi viták a gyárak kapcsán, ami lehetőséget ad arra, hogy a különböző országok polgárai koordináltan cselekedjenek.
Ahogyan környezeti károk nem állnak meg település- és országhatároknál, a károk megelőzéséért történő közös fellépésnek sem szabad. A klímakatasztrófa elkerülése érdekében az elektromos közlekedési eszközökre való átállás Európa-, sőt világszerte cél, így itthon és más országokban is nagy ütemben épülnek akkumulátorgyárak.
A beruházások gyors hazai terjedése lehetőséget ad a beleszólást követelő polgárok országon belüli összefogására, amivel erejük megsokszorozható. Az Európa más országaiban épülő gyárak, az ezzel kapcsolatos európai uniós érdekek pedig lehetőséget adnak az országhatárokon túli szolidaritási akciókra, így a döntéshozókra való hatás fokozására.
A célom a beruházásokkal kapcsolatos társadalmi vita elemi felháborodáson túli lehetőségeiről írni, az akkumulátorgyárakra vonatkozó gazdasági, környezetvédelmi megfontolások mérlegelésére nem vállalkozom. A gyárak létéről szóló társadalmi vita nem szűkíthető le igen-nem kérdésre. A tiltakozások eredménye megítélésekor nem mindegy, hogy a polgárok megalapozott információt kapnak-e a döntéshozóktól, véleményükre tényleg építenek, illetve a lehetséges egészség- és környezetkárosító hatások csökkentésére történnek-e lépések. Meggyőződésem, hogy a polgároknak több lehetőségük van ezek kikényszerítésére, mint elsőre látszik.