Bedőlt a budapesti Fudan Egyetem terve, de nehéz lesz megszabadulni a közpénznyelő alapítványtól
A kormányzat egyelőre lefújta a Fudan Hungary Egyetem beruházását, amelyre számos oka volt, mindenesetre a projekthez kapcsolódó alapítvány, amely eddig egy nem létező egyetem fenntartójaként égette a közpénzt, most végleg feleslegessé vált. Megszüntethetnék, de kiderülhet, hogy ez nem is olyan egyszerű. A politikai kudarc mellett 20 milliárd forint és pár zsíros állás a tét.
Megszüntethető-e egy közérdekű vagyonkezelő alapítvány és visszaszerezhető-e az alapítói vagyon, vagy annyira jól sikerült Orbán Viktoréknak kormányváltásbiztos módon átmenteniük a vagyont és a hatásköröket ezekbe a fideszesekkel teli szervezetekbe, hogy ez lehetetlen vállalkozás? – ennek a próbája a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány elkerülhetetlennek tűnő felszámolása, ami jogilag és politikailag is érdekes kísérlet lesz.
A beruházási stop áldozata lett
Az, hogy talán a második születésnapját sem éri meg a 2021 augusztusában alapított Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány, egyre biztosabbnak tűnik azután, hogy a legutóbbi, február 25-i kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hvg.hu kérdésére kijelentette:
A Fudan Egyetem egyelőre a beruházási stop áldozata lett (…) ott nem zajlik tervezés, és nincsen semmilyen előrelépés.”
A beruházáshoz kapcsolódóan létrehozott Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány, amely már eddig is az egyetemfenntartó alapítványok állatorvosi lova volt, hiszen egy nem létező egyetem fenntartójaként égette a közpénzt, a projekt leállásával be is dőlhet. Ez logikus lépés lenne, Gulyás Gergely is azt mondta az alapítvány jövőjére vonatkozó kérdésre, hogy “jó kérdés”,
el kell dönteni, hogy belátható időn belül van-e realitása annak, hogy ebben a konstrukcióban ott egy egyetem és egy kampusz jöjjön létre, és ha ez a döntés megszületett, akkor ez a döntés magával hozza a következőt is.”
Évekig tervezték, mégis lefújják?
Az elmúlt években többször is úgy tűnt, mintha a kormányzat elengedte volna a pesti Fudan-projektet, de aztán mindig kiderült, hogy az előkészítés és a tervezés mégiscsak lázasan folyt a háttérben, a kapcsolódó feladatokat és az azokat végrehajtó szerveket kijelölték, működtették. Ezért is számít új fejleménynek Gulyás Gergely bejelentése, amely szerint a beruházást lényegében lekerült a napirendről.