50 éve valaki megnyomta a mobilján a hívás gombot, utána feje tetejére állt a fél világ
Igen nagy utat tett meg a mobiltelefónia a fél évszázaddal ezelőtt lebonyolított első vezeték nélküli telefonbeszélgetés óta. A 12 legendás vagy technikatörténeti mérföldkőnek számító készülék bemutatásából kiderül, hogy a mai okostelefonok legfontosabb „összetevői” közül szinte minden az ezredforduló előtti pár évben jelent meg.
Éppen fél évszázada, 1973. április 3-án történt a világ első mobilhívása, amit a Motorola vezető fejlesztőmérnöke, Martin Cooper (fenti képünkön) kezdeményezett a New York-i Hatodik sugárútról. Az újságírók jelenlétében zajló esemény egyszerre volt ügyes reklám és figyelemre méltó pimaszkodás is, hiszen Cooper a rivális telekommunikációs cég, az AT&T Bell Labs kutatási vezetőjét tárcsázta, hogy bejelentse neki, mennyire le vannak maradva. A tervező később elárulta, a mobilkészüléket a Star Trek legendás sci-fi-sorozat Kirk kapitányának vezeték nélküli kommunikátor nevű eszköze ihlette, amely azonban csak elvében hasonlított a 29 centiméter hosszú és több mint egy kilogrammos DynaTachoz. Ennek fényében nem is olyan nagy baj, hogy csak 20 percre elegendő az akkumulátora – poénkodott Cooper –, hiszen úgysem bírja senki sokkal tovább kézben tartani. A 800 MHz-en működő DynaTac kereskedelmi forgalomba kerülésére egy teljes évtizedet kellett várni, amikor kissé csökkentett súllyal és megnövelt akkuidővel került a boltokba – mai árra átszámolva 4,2 millió forintért.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.