Miért nem fog sikerülni Elon Musknak a mesterséges intelligencia megzabolázása?
Ellenőrzésre, szabályokra valóban szükség lenne, de a ChatGPT és társai fejlesztésének szüneteltetése az óriáscégeknek nem érdekük, a kormányok beavatkozása pedig nem valószínű.
Igazából nem a mesterséges intelligenciával (MI) függ össze, de furcsa, hogy az internetes felhívás alatt még azt sem tudták kiszűrni, ki írta alá a nyílt levelet, és kinek a nevét hamisították oda. Így szerepelhetett ott átmenetileg akár Hszi Csin-ping kínai pártvezető és elnök neve is. Pedig ő nyilván nem híve az MI-kutatások szüneteltetésének (erre még visszatérünk), nem úgy, mint a világ technológiai iparának két nagyágyúja – a villanyautós, műholdas internetes és Mars-expedíciós Elon Musk, valamint Steve Wozniak, az Apple egyik alapítója –, akiknek a húzóneve röpítette a múlt heti hírekbe a felhívást.
Az aláírásos trükközés miatt persze igazságtalan lenne túlzott következtetéseket levonni, kár lenne azon viccelődni, hogy akkor most a gép mégsem veszélyes, mert még ennyit sem tud, vagy éppen ezért veszélyes, mert ennyire egyszerű feladatot is eltéveszt. A nyílt levél körül azóta kibontakozó ellentmondások oka sokkal komolyabb.
Leginkább a piaci versenyről és a nagypolitikáról van szó.