Jávor Benedek Paks II-ről: A kormány egy mozdulattal a saját nyakába húzhatja az egész katasztrófakupacot

16 perc

2023.04.17. 04:30

Titkolja a kormány, mit módosítottak a paksi bővítésről szóló szerződésen, de Jávor Benedek volt EP-képviselő szerint lecserélhetik a jelenlegi fővállalkozó Roszatomot. Ha valóban erről van szó, annak nagyon komoly következményei lennének, például elszállhatnak az árak. Jávor szerint Szijjártó útjának időzítése nem véletlen, az USA által bejelentett szankciók környékére időzítették. Márpedig a listán nemcsak a Nemzetközi Beruházási Bank szerepel, de két Roszatom-leánycég is. Jávor szerint a kormány próbál előre menekülni, holott a háború kitörésekor megszabadulhatott volna ettől a „döglött" beruházástól.

hvg360: A múlt heti moszkvai tárgyalása után Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, megvan a megállapodás a paksi bővítés kivitelezési és finanszírozási szerződésének módosításáról. A jogászok még szövegezik, utána benyújtják Brüsszelnek. Mit gondol, mikor ismerhetjük meg, hogy mi van a módosításban?

Jávor Benedek: Ez egy jó kérdés, de azt felháborítónak tartom, hogy egy ilyen jelentőségű ügyben semmilyen információt nem közöl a kormány a nyilvánossággal, a konzultáció pedig szóba sem kerül.

Szijjártó Péter részéről nagyon homályos állítások hangzottak el, nem tudni például, hogy a több megvalósulási szerződésből melyiket módosítják. Van ugyanis egy létesítési (EPC), egy üzemeltetési (O&M) és egy üzemanyagellátási megállapodás is, ami a fűtőelemekre vonatkozik.

A finanszírozás módosításához pedig parlamenti jóváhagyásra van szükség, hiszen ott egy államközi szerződésről van szó, az a 2014 januárjában megkötött orosz-magyar nukleáris együttműködési megállapodáshoz kapcsolódik.

hvg360: Kétharmaddal annyira nem lesz nehéz megoldani.

J. B.: Nyilván meg fogják csinálni, csak azt akarom érzékeltetni, hogy Szijjártó nyilatkozata rengeteg kérdést vet fel, és egyikre sem kapunk választ. Arra meg pláne nem, hogy mi a módosítás lényege.

Az elmúlt napokban viszont olyan információk láttak napvilágot, hogy a kormányzat próbál előre menekülni az összeomlóban lévő paksi bővítésből. Miután maguk is érzik, hogy az ukrajnai agresszió miatt kialakult szankciós környezetben a paksi bővítés gyakorlatilag megvalósíthatatlan, próbálnak olyan áthidaló megoldást találni, ami anélkül mentesíti a szankciók alól a projektet, hogy teljesen meg kellene szabadulniuk az orosz féltől.

Új Paks II.: Magyarország rosszul jár, Oroszország jól, és nem biztos, hogy lesz erőmű

A kormány a paksi bővítés szerződéseinek módosítására készül - miközben a jelenlegi keretek jók, a feltételek Magyarország számára előnyösek. Oroszországnak immár nincs szüksége uniós referenciára, már nem érdeke számára hátrányos feltételeket vállalni. A Roszatom nélkül jelen formájában nincs paksi bővítés, még az is kérdéses, szerepe mennyire csökkenthető.

A hírek szerint az az elképzelés, hogy a magyar fél átveszi a fővállalkozói státuszt a Roszatomtól, menedzseli a beruházást, a Roszatomot pedig beszállítóként megpróbálja a radar alatt tartani.

hvg360: Ön pár napja a Facebookon azt írta, hogy a Pask II elnök-vezérigazgatójának, Jákli Gergelynek az interjújából is le lehet vonni ezt a következtetést. Abban semmi konkrétum nincs, a beszélgetés mely része igazolta ezt vissza az ön számára?

J. B.: Az egy nagyon óvatosan megfogalmazott interjú, a sorok között kell olvasni. Jákli Gergely elmondja, hogy az egész projekt menedzsmentjét jelentősen átstrukturálják, beszél arról, hogy van egy kialakult menedzsmentképesség a magyar oldalon, illetve a döntéshozatali lánc is lerövidült azzal, hogy a kormányon belül módosultak a projekt felügyeletét ellátó struktúrák. Ezeket az apró információkat kell egymás mellé tenni.

Azt nem mondja ki, hogy a magyar fél átveszi a fővállalkozói státuszt, de gyakorlatilag körülír egy olyan helyzetet, amiben ez az egyetlen logikus lépés. Azt mondja ugyanis, hogy a szerződéses keretek akadályává váltak a projekt végrehajtásának, és ezeken módosítani kell úgy, hogy a háborús és szankciós környezetben is megvalósítható legyen a beruházás.