Kapronczay Stefánia: Kikerülhetjük a csapdát, amelyet a kormány a "magyar életmód védelmével" állított
Lehetséges egyszerre kiállni a megtámadott jogok védelmében és felépíteni a saját mondanivalót, ugyanakkor el kell ismerni, hogy ehhez kemény és tudatos munkára van szükség, írja TASZ ügyvezető igazgatója.
A parlament elfogadott egy törvényt a közérdekű bejelentők védelméről, amelybe egy jogsértést is becsempészett: az ún. "magyar életmód megvédéséhez" fűződő közérdekre tekintettel benyújtható bejelentést. Ezt a közbeszéd kifejezetten véleménykorlátozásként, a szivárványcsaládok és a transzneműek egyenlőségének megkérdőjelezéseként értékeli. Ugyan a szabályozás jogszabályként nehezen értelmezhető, hiszen az alkalmazásról a törvény nem szól, mégis tud kárt okozni. Egyértelmű kár, hogy elnyomó rendszereket idéz azzal, hogy a polgárokat egymás feljelentésére buzdítja.
Eközben a hamis gumicsontdilemmával csapdát is állít. A vita az ilyen esetekben úgy néz ki, hogy az egyik vélemény szerint a jogsértés ellen és az érintett csoportok védelmében azonnal meg kell szólalni, míg mások szerint csakis azokkal a kérdésekkel szabad foglalkozni, amiről “el akarják terelni a figyelmet”. A dilemma hamis annyiban, hogy nem kell választani a jogok, és polgárok egyenlősége melletti kiállás, és a saját narratíva felépítése között. Azonban, ha nem vigyáznak a közéleti kérdésekben megnyilvánulók, legyen szó véleményvezérekről, szervezetekről vagy politikusokról, akkor maguk is hozzájárulhatnak a kormány azon szándékának megvalósulásához, hogy a közéleti részvételt és érdeklődést visszaszorítsa.