Tilesch György: Nem az a legnagyobb veszély most, hogy öntudatra ébred-e a mesterséges intelligencia

19 perc

2023.05.22. 04:30

A legsürgetőbb kérdés most az, hogy a mesterséges intelligenciának milyen hatása lesz a munkaerőpiacra, arra alapozva elterjednek-e a totális megfigyelésen vagy manipuláción alapuló társadalmi modellek, illetve mekkora szerepe lesz a dezinformációban és a társadalom destabilizációjában – mondja Tilesch György, MI-szakértő. A technológia annyira gyorsan fejlődik, hogy villámgyorsan „leirthat" egész iparágakat. Interjú.

hvg360: Yuval Noah Harari történész nem biztos abban, hogy az emberiség túléli a mesterséges intelligenciát. Ön mit gondol erről? Mennyire csúszott ki a kezünkből az irányítás?

Tilesch György: Szerintem most még nem csúszott ki. Amióta berobbantak a generatív mesterségesintelligencia-modellek (vagyis azok, amelyek a megadott utasítások alapján szöveget, képet vagy mozgóképet állítanak elő – a szerk.), létrejött egy viszonylag erős koalíció számos tudós és más, elismert koponya részvételével, akik változatos veszélyekre hívják fel a figyelmet.

Ennek az egyik extrém véglete a „végítélet-brigád”, akik azt mondják, hogy nem fordítunk kellő figyelmet arra a potenciális lehetőségre, hogy valamikor valamilyen mesterséges intelligencia öntudatra lesz képes, kontrollálhatatlanná válik, és hogy ez a veszély bármelyik pillanatban realitássá válhat innentől.

Névjegy
Dr. Tilesch György (George A. Tilesch) mesterségesintelligencia-szakértő, tanácsadó a Szilícium-völgyben él 13 éve. A mesterséges intelligencia-stratégia, -etika, -szabályozás és -irányítás területeire szakosodott. A kaliforniai PHI Institute for Augmented Intelligence alapító elnöke, a Neumann Társaság MI-nagykövete. Nagyvállalati es kormányzati MI-stratégiai tanácsadóként dolgozott többek között a Fehér Háznak, az Egyesült Államok haditengerészetének, a NASA-nak, az EU-nak, és a dubai kormánynak, illetve például a Microsoftnak, az Ipsosnak és több tech óriásvállalatnak is. A Világgazdasági Fórum MI Felsővezetői Útmutatójának társszerzője. 2020-ban angolul, majd egy évre rá magyarul is megjelent az Omar Hatamlehhel, a NASA korábbi innovációs vezérével együtt írt sikerkönyve, Mesterség és intelligencia címmel.

Van egy ennél jóval szélesebb koalíció, amely szerint inkább most arra kell koncentrálni, hogy a mesterséges intelligencia – borzasztó gyorsan és hihetetlen fejlődést produkálva – búvópatak-szerűen egész iparágakat képes leirtani pár hónap alatt, átírva a bevett kapcsolatokat az alkalmazó és alkalmazott, vagy a megrendelő és a vállalkozó között. Csakhogy erre azért nem fordítanak elég figyelmet, mert most egy kvázi fegyverkezési versenyben egymásnak feszülnek a techcégek és bizonyos mértékben a kormányok is.

Én annyiban egyetértek a „végítéletesekkel”, hogy arra a szcenárióra is kicsivel nagyobb figyelmet kellene fordítani, de úgy gondolom, hogy messze nem az a legnagyobb és jelen idejű veszély.