Gloviczki Zoltán: Remélem, a közoktatás összeomlik, mert akkor újra kell épülnie
A fizetés rendezése a nulladik feltétel ahhoz, hogy bármi történjen a közoktatásban, és mielőbb észre kell venni, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése közben a pedagógus nem arra való, amire használják – mondja Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora, az oktatási rendszert a 2010-es évek elején alapjaiban átszabó Hoffmann Rózsa államtitkár egykori helyettese.
HVG: Tavaly mélypontot ért el a tanárképzésre jelentkezők száma, miközben sokan hamarosan nyugdíjba mennek, ráadásul egyre többen hagyják ott önként – vagy most már elbocsátás miatt – a tanári pályát. Ön szerint ki fog Magyarországon tanítani öt-tíz év múlva?
Gloviczki Zoltán: Remélem, pedagógusok. Ez nem is olyan egyszerű kérdés, mert könnyen adódhat olyan megoldás, hogy ne ők tanítsanak. Ma már mindenki látja, hogy krízis van, és fel-felmerül, hogy akár diploma nélkül is lehetne – mondjuk – az óvodákban vagy az alsó tagozaton dolgozni. Ezek az ötletek egyre többször előkerülnek, hiszen az oktatásirányítás kénytelen pótcselekvésnek is teret engedni. Nyilván nem ez a megoldás. Ha 10-20 évről beszélünk, akkor viszont nagyon optimista vagyok.
HVG: Mire alapozza ezt az optimizmust?
G. Z.: Ha sokat beszélünk a pedagóguspályáról – most a tiltakozások miatt is ez a helyzet –, és kialakul egy egészségesebb párbeszéd, akkor látszani fog, hogy pedagógusnak lenni a XXI. században nagyon is menő dolog.