Nagy Iván László: Két évvel a homofóbtörvény után, egy hosszú út előtt

2 perc

2023.06.15. 13:10

Szégyenévforduló ma, szégyenszületés holnap: ennyi telik ettől a rendszertől. És ez különböztet meg minket tőle. Vélemény.

Két évvel ezelőtt elfogadták a rendszerváltás utáni Magyarország jó eséllyel legfájdalmasabb törvényét: a homofóbtörvényt. Holnap kerül napirendre a szoros második, a státusztörvény.

730 napja jogszabályok rendelkeznek arról, hogy ki lehetsz. Hogy tanulhatsz-e a saját életedről. Hogy ha Orbán Viktornak Chuck Norris volt a példaképe a tévében, neked is lehet-e akárki. Hogy olvashatsz-e könyveket, amelyekben tinédzserkorodban felismered magad. Hogy félelem nélkül kiléphetsz-e az utcára a párod kezét fogva, hogy lehetsz-e büszke arra, aki vagy és akivel vagy.

Márton Joci LMBTQ-aktivista: "Az, hogy nincs szükség a woke-ra, őrültség"

A woke nélküli baloldali gondolkodás egyenletének a végén a jobboldali konzervatív gondolkodás állna, mondja Márton Joci roma LMBTQ-aktivista, identitáspolitika-szakértő, aki a CEU kétéves Romani Studies programon végzett, az Ame Panzh roma szakértőkből álló kollektíva egyik alapító tagja. Szerinte a woke egyebek közt arról is szól, hogy "bizonyos emberek, akiknek eddig nem osztottak lapot, most szólnak, hogy "bocsi, de nekünk ez nem tetszik"".

A homofóbtörvény gyáva emberek döntése. Olyan gyáváké, akik félnek a hatalom elvesztésétől és attól, ami utána jön,

ezért bárkiből kihozzák a rosszat, tekintet nélkül a következményekre. Olyan gyáváké, akik nem mernek a jó útra lépni, mert tudják, hogy hosszabb, és hosszú távon kiderül, hogy nem bírja a lábuk.

Nem, a hosszú utakat nem ezeknek a gyáva embereknek találták ki. Az ő útjuk tarthat 13, 16, vagy 20 évig, akár Bicskéig is. De vége lesz, mert az igazán hosszú utak csak ezután kezdődnek.

Azokat pedig azok fogják járni, akik nem voltak gyávák kiállni magukért, és ami ennél is fontosabb: kiállni egymásért. Akik, ha valaki dől, elkapják, mert tudják: ha egy ember is hanyatt esik, annyival kevesebben maradunk a hosszú úton.

A homofóbtörvény ugyanannak a rendszernek a szüleménye, amely most kivérezteti azokat a tanárokat, akik a hosszú útra készítik fel a következő generációt.

Azé a rendszeré, amelynek a kultúra büdös, mert sosem lehet az övé, ezért inkább egy kanál vízben megfojtja. Azé a rendszeré, amely eltereli a figyelmedet, s közben zsebtolvajként kirabol, majd a pénzt a szemed láttára teszi be a saját pénztárcájába. Azé a rendszeré, amely képes volt családokat és gyerekeket a szájára venni. Azé a rendszeré, amely családokat és gyerekeket ugrasztott egymásnak.

Kurimay Anita történész: "Melegnek lenni, melegekkel foglalkozni valamiféle magyarellenes dolog lett"

Rendszerektől függetlenül a meleg szubkultúra mindig Budapest életének szerves része volt - mondja Kurimay Anita történész, akinek Meleg Budapest 1873-1961 című kötete nemrég jelent meg a Park Kiadó gondozásában.

Nem kell, hogy az LMBTQ-közösség tagja legyen valaki, hogy megértse a mai napnak a súlyát, mert ez nem is csak az LMBTQ-közösségről szól. Pont, ahogy nem kell tanárnak vagy diáknak sem lenni holnap. Mindannyiunkról szól, akik inkább mennénk egy hosszú úton, együtt, a végtelenbe, mintegy röviden a szégyenteljes és megérdemelt bukásba.

A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!