Alapvetően fog megváltozni, ahogy internetezünk – nagy élmény lesz, nagy kérdésekkel
Nem azért pánikolnak a Google-nál a ChatGPT miatt, mintha ők nem tudnának hasonlót fejleszteni. Hanem mert egyelőre nem látszik, hogyan lehet majd pénzt facsarni a keresésekből az új világban. Minél közelebb próbálunk jutni a válaszhoz, annál több kérdés merül fel.
„Kérjük, használja legjobb belátása szerint!” Ezt a figyelmeztetést helyezte el a Microsoft a múlt héten bemutatott új Bing keresőjének használati segédletében, hozzátéve, hogy a megújított szolgáltatás mögött dolgozó mesterséges intelligencia (MI) időnként félreérthet vagy félremagyarázhat dolgokat. Hogy mekkora baj lehet az MI tévedéséből, az gyorsan kiderült, amikor a világsajtón egy pillanat alatt körbeszaladt a szintén a múlt héten bemutatott konkurens, a Google Bard egy tévedése. Arra a kérdésre, hogy a James Webb-teleszkóp mely felfedezéseiről mesélne egy 9 éves gyereknek, a Bard azt a választ adta, hogy vegyük például a Naprendszeren kívüli bolygókról készült legelső felvételeket. A probléma az, hogy exobolygóról már jóval a James Webb 2021-es felbocsátása előtt, 2004-ben sikerült fotót készítenie az Európai Déli Obszervatórium Nagyon Nagy Távcsövének (European Southern Observatory's Very Large Telescope, VLT). Ez a baki a Google anyacégének 100 milliárd dolláros kárt okozott: a részvényárfolyam bezuhanása miatt ennyivel csökkent rövid időn belül az Alphabet piaci értéke.
Ha nincs ez a malőr, a Google-nál akkor sem dőlhettek volna hátra a karosszékben a múlt hét eseményei után. Nyugtalanságuk nem új keletű, a vállalatnál már tavaly megnyomták a pánikgombot, miután kiderült, hogy az OpenAI által fejlesztett ChatGPT természetes emberi nyelven ad érdekes, értékelhető válaszokat a péntek esti „jó ötlet-e céklapálinkát inni?” érdeklődéstől kezdve az orvosi vagy üzleti záróvizsgákon felbukkanó, komolyabb és bonyolultabb témákig mindenféle kérdésre. Azóta biztossá vált, hogy a Microsoft dollármilliárdokat fektet az OpenAI-ba, majd múlt kedden be is mutatta a redmondi vállalat, hogy miként tervezi beépíteni a mesterséges intelligencia képességeit jól ismert szolgáltatásaiba.
A Microsoft ígérete nem kisebb, mint hogy a társalgási/beszélgetős MI segítségével új korszakot hoz az internetezés világába.
Ennek érdekében a 2009-ben indított, de azóta is csupán marginális részesedéssel bíró Bing keresőszolgáltatásába (és Edge böngészőjébe is) beépíti az MI képességeit.