Révész Sándor: Zsidók voltunk Bayreuthban

Nincs az a bűn és mocsok, amely a nagy művészetet érvénytelenítené, és nincs az a nagy művészet, amely a bűn és mocsok súlyából bármennyit elvenne. Ezt éppoly nehéz megemészteni, mint amennyire szükséges. Vélemény.

  • Révész Sándor Révész Sándor
Révész Sándor: Zsidók voltunk Bayreuthban

A minap Bayreuthban jártam a híres Zöld Dombon.

Egy radikális antiszemita kedvéért mentem el oda, aki már 1879-ben, tíz évvel Adolf Hitler születése előtt azzal a gondolattal lépett föl, hogy a zsidókat ki kellene űzni a Németországból. Aki a zsidókat a németség, az egész emberiség, a tisztaság, az erkölcs, a természet, minden nemes emberi erény legfőbb ellenségének tartotta. Zenedrámáinak negatív hőseit a nibelung törpéktől, Beckmesseren és Ortrudon át Klingsorig zsidóként képzelte el.

Aki nagymértékben inspirálta azt a Hitlert, aki a legelszántabb hívei közé tartozott, és aki kiválóan ismerte is az életművét. Annak a Wagnernek a sírját fotóztam meghatottam a Wahnfried kertjében, aki egy országban sem kívánt élni a magamfajtájával.

A Richard Wagner Fesztiválszínház épülete
Wikipedia / Markus Gögelein - Eigenes Werk

A Parsifalra volt jegyem. Amelyet Wagner kifejezetten a Festspielhausba álmodott. Az volt az akarata, hogy soha máshol ne is játsszák. Kizárólag a Festspielhausot számára felépíttető II. Lajos bajor király ellentmondást nem tűrő kérésére egyezett bele abba, hogy a zsidó és még kikeresztelkedni sem óhajtó Hermann Levi vezényelje a Parsifal bemutatóját. (Levi mellesleg régi jó barátja volt Wagnernek, és élete végéig az ő életművének a népszerűsítését szolgálta.)

Két dolog találkozott ezen a nyáron a Zöld Dombon. Az új Parsifal és a Verstummte Stimmen – Silenced Voices című kiállítás, amely Bayreuth és a zsidók viszonyáról szólt a kezdetektől 1945-ig. Az egyórás szünetekben Wagner és Bayreuth csodájának világából léptünk ki Wagner és Bayreuth bűneinek világába.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.