Fenekestül felforgatnák a tengereket, aztán megfúrnák a Holdat: már nem elég, amit a Földön bányászni tudunk
Kisebbik rossz-e a szárazföldi bányászat helyett a tengerek mélyéről kinyerni a ritka fémeket? Környezetvédelmi és piaci viták miatt épp most halasztották el a döntést.
Milyen jó lenne, ha nem diktatúráktól kellene megvásárolni a ritka fémeket. Milyen jó lenne, ha egy helyről ki lehetne termelni a kobaltot, a rezet és a nikkelt például az USA összes villanyautójához. Milyen jó lenne, ha a ritka fémek bányászata nem tenne tönkre őserdőket és nem okozna szenvedést a helyi lakosságnak.
Bármilyen szép reményeket keltenek azonban az érdekelt nagyvállalatok a mélytengeri síkságok kiaknázásával kapcsolatban, ebből egy ideig semmi sem lesz. Pedig technikailag eredményesek voltak az eddigi kísérletek – a kanadai The Metals Company (TMC) tavaly ősszel háromezer tonna mangángumót hozott felszínre –, és a készülődő cégek gazdaságosnak is vélik a kitermelést. A döntés azonban az ENSZ egy nem túl nagy és közismert szervezete, a Nemzetközi Tengerfenék-hatóság (ISA) kezében van, az pedig néhány hete legalább 2025-ig, de talán inkább bizonytalan ideig elhalasztotta a döntést a mélytengeri bányászat szabályairól. Addig pedig senki sem mer nekifogni, mert a szabályozatlan tevékenységnek súlyos kártérítés lehet a következménye.