„Vietnámban feladjuk az álláshirdetést, három hónap múlva itt áll a munkás a szalag mellett"
Hogyan és kik választják ki a külföldi munkásokat, akik Magyarországra jönnek dolgozni? Milyen engedélyek kellenek ehhez, és mennyi idő alatt zajlik le a folyamat? Kiknek kell imaszőnyeg, kiket nem lehet másokkal egy szobában elszállásolni, és kik kérnek meleg étkezést a fizetés mellé? Benéztünk a vendégmunkás-toborzás színfalai mögé.
Magyarországon, ha ma feladunk egy betanított munkára hirdetést, jön tíz irreleváns jelentkező, míg Vietnámban 600-1500, aminek a fele már megfelelő
– magyarázza Bogdanovits Péter, az Aarenson Consulting Kft. ügyvezetője, mi az egyik fő oka annak, hogy mostanában rengeteg a külföldi vendégmunkás az országban. A vietnámi hirdetéseket nem ők intézik, a magyar cégek általában helyi irodákkal működnek együtt, tehát a toborzás legelső szakaszát helyiek végzik.
Vietnámi vendégmunkások jó pár éve érkeznek Magyarországra, és volt, hogy adódtak problémák az utaztatással. A minap idézte fel a
német tulajdonú hódmezővásárhelyi Alföldi porcelángyár ügyvezetője, Hideg Gábor azt a három évvel ezelőtti esetet, hogy 30 vietnámi vendégmunkásuk közül 28 már a repülőtérről Nyugat-Európába indult, nem is látták őket. Mostanra szigorodtak a szabályok, de a hódmezővásárhelyi gyár vietnámiakat nem fogad.
"Hoztunk harminc munkást Vietnámból, 28 azonban egy másik buszra szállt fel Budapesten, elment Németországba, azóta se láttuk őket"
A német cég szerint furcsa, hogy két számjegyű béremelést kell adni a magyarországi gyárukban dolgozóknak.
Ma az ügymenet egyszerűen indul, feladják online az álláshirdetéseket, majd jön a személyes állásinterjú, illetve a munkaügyi képességfelmérés, még külföldön. A potenciális jelöltekkel később személyesen is beszélgetnek a kölcsönző cégek kiutazott munkatársai, illetve erkölcsi bizonyítványt is bekérnek, és van egy fontos biztonsági eljárás, amely nem kötelező ugyan, de Bogdanovits szerint érdemes még azelőtt elvégezni, mielőtt elindítják az engedélyekre vonatkozó ügyintézést, ez pedig az egészségi vizsgálat.
Ilyen vizsgálaton Magyarországon is átesnek a vendégmunkások, de a biztonság kedvéért már kint is elvégzik az illetékesek, nehogy potyára vágjanak bele az engedélyeztetésbe, ha esetleg kiderül, hogy a jelentkező egészségi állapota miatt alkalmatlan a feladatra.
A rostálás további része, hogy igény szerint a fogadó vállalat is interjúzik online a jelentkezőkkel, ehhez a közvetítő, kölcsönző cég szokott tolmácsot biztosítani. Az alkalmas jelölteket továbbá részletesen kell tájékoztatni a magyarországi körülményekről, a bérezéstől kezdve a helyi jogszabályokon át egészen a szállásig. Vannak cégek, amelyek videókat mutatnak a munkafázisokról, de küldenek képeket arról a településről is, ahol a munkások élni fognak.
Hét ábrán mutatjuk, miért nem működik a magyar gazdaság vendégmunkások nélkül
Miközben a kormány felcsavarta az idegenellenességet, Orbán Viktor pedig felhívta a vállalkozók figyelmét, hogy inkább magyarokat alkalmazzanak, minden korábbinál több külföldit hívnak Magyarországra dolgozni. Ha még több gyárat és nagy beruházást csábítanának ide, ahhoz még ennél is sokkal több dolgozó kellene - kérdés, honnan jönnének.