Nemzetközi lapszemle: Nyugtalanok az EU-ban, elárult-e Orbán valami bizalmasat Putyinnak
A lengyel választás Magyarországon megszívlelendő tanulságai pontokba szedve. Hogyan lehet legyőzni a populistákat világszerte? A jó Donaldra, Tuskra még nagy szükség lesz Donald Trump ellen. Aligha fog működni, amit Netanjahuék kitaláltak megtorlásul a Hamász ellen. Ukrajna és Izrael megsegítése kőkemény amerikai nemzeti érdek. Válogatás világlapok írásaiból.
Guardian
Több európai vezető is forr a dühtől az Orbán-Putyin-találkozó miatt. A cseh elnök azt üzente, hogy a nyugati kormányok nem dőlhetnek be az orosz taktikának, mert Moszkva azon van, hogy megtörje az európai egységet. Nem azért ül le az EU, illetve a tagállamok képviselőivel, mivel békét akar, a harcoknak simán véget tudna vetni úgy, hogy beszünteti a támadásokat és hazarendeli csapatait.
Pavel szerint az orosz fél azon van, hogy megtörje az egész demokratikus világ összefogását. Bayer Lili cikkében emlékeztet arra, hogy Magyarországot régóta bírálat éri, amiért odahaza szorul vissza a jogállam, illetve a nemzetközi porondon az Orbán-kabinet orosz- és Kína-barát politikát folytat. Szijjártó Péter rutinszerűen szokta meglátogatni Moszkvát, kormánya ugyanakkor még nem hagyta jóvá a svédek NATO-csatlakozását.
Ehhez képest legfrissebb blogbejegyzésében Kovács Zoltán némiképp mulatságosnak találja, hogy olyanok támadják a magyar vezetést, mondván, hogy az fenntartja a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal, akik esetében az erkölcsi felsőbbrendűség maximum homlokzat.
Euronews
Egyre nagyobb az aggodalom Brüsszelben, amiért Orbán szívélyesen kezet rázott Putyinnal, mert a pekingi találkozó arra utal: veszélybe kerülhet a nyugati egység.